Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Szkodniki

Szkodniki

Organizmy żywe wywołujące negatywny wpływ na inne organizmy, w tym na rośliny, warzywa i owoce

Pluskwy
12.07.2024 13:23 Nie ignoruj tego zapachu w domu. Oznacza obecność pluskiew

Ze szkodnikami mamy do czynienia nie tylko w ogrodzie, ale i w domu. Pół biedy, jeśli są to muszki czy mrówki, które nie robią nam krzywdy. Gorzej, gdy uciążliwymi “współlokatorami” stają się pasożyty żerujące na ludziach.Do wyjątkowo dokuczliwych insektów pod tym względem należą pluskwy. Jeśli te pasożyty rozplenią się w naszym domu, będziemy mieli poważny problem. Na szczęście istnieje sposób na ich szybkie rozpoznanie i zwalczanie.

Ślimak
10.07.2024 11:51 Rozsypuję w ogrodzie. Ślimaki nie jedzą już żadnych roślin

Ślimaki to prawdziwa plaga w ogrodzie. Kto miał z nimi do czynienia, ten wie, jakie spustoszenie sieją i jak trudną walkę trzeba stoczyć, by ochronić swoje uprawy. Jest to jednak możliwe.Wystarczy tylko zastosować skuteczny środek i wcale nie musi to być niebezpieczna dla środowiska chemia. Doskonale sprawdzi się tu mączka bazaltowa. Jak działa na ślimaki i jak ją stosować? Podpowiadamy.

Mszyce
04.07.2024 10:06 Na koperku pojawiły się mszyce. Pozbyłem się ich 1 opryskiem

Mszyce na koperku to częsty widok, który co sezon powracał do mojego ogrodu. Długo zastanawiałem się jak je zwalczyć, aby nie zaszkodzić swoim ziołom.Okazało się, że rozwiązanie jest prostsze, niż sądziłem, a do tego w pełni ekologiczne. Dzięki jego wykorzystaniu w ogrodzie mój koperek w końcu cieszy nie tylko oko, ale również podniebienie.

Ślimaki w ogrodzie
02.07.2024 08:36 Rozsyp na grządkach. Działa na ślimaki lepiej niż niebieski granulat

Ślimaki w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika. Sposobów na walkę z tymi szkodnikami jest tak wiele, że trudno umieścić je w jednym artykule, dlatego też w niniejszym wpisie przedstawimy wam te najbardziej sprawdzone i przy tym najbardziej efektywne.Sposób na ślimaki w ogrodzie wcale nie musi polegać na rozsypaniu niebieskiego granulatu, który nie jest obojętny ani dla naszego zdrowia, ani dla roślin. To bardzo silna chemia. Przy odrobinie kreatywności możemy pozbyć się ślimaków z ogrodu w ekologiczny sposób.

Mrówki
01.07.2024 09:31 Jak pozbyć się mrówek? Wystarczą 2 przyprawy

Owady w naszych ogrodach bywają niezwykle uciążliwe, choć nie wszystkie z nich są szkodnikami. Szczególnie dokuczliwe są mrówki, których populację warto regulować, stosując proste, domowe sposoby, bezpieczne dla otoczenia.Plaga mrówek w ogrodzie to poważny problem. Nie trzeba jednak uciekać się do stosowania agresywnej chemii. Wystarczy prosty trik, dzięki któremu znacznie ograniczymy liczebność mrówek na naszej posesji.

Ślimaki
30.06.2024 18:22 Rozsypuję na grządkach, to ostatni posiłek ślimaków. Po zjedzeniu nie mają żadnych szans

Zapewne wiecie, jakim zagrożeniem dla naszych upraw są ślimaki w ogrodzie. Z tego względu stosujemy różnorodne sposoby na ich odstraszenie albo wytępienie z ogrodu.Czy jednak środki te działają kompleksowo? Wiele z nich ma działanie jedynie doraźne i nie eliminuje całkowicie problemu. Z pomocą przychodzi domowy specyfik, który wypleni ślimaki z waszych ogrodów na długi czas.

Jeż w ogrodzie
30.06.2024 11:18 Co oznacza pojawienie się jeża w ogrodzie? Niweluje uciążliwy problem

Jeż w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników i nie chodzi tutaj tylko o uroczy pyszczek, czy nabite na jego kolce listki. Okazuje się, że zwierzę to pełni w ogrodzie bardzo istotne funkcje.Jeśli zatem zadomowi się on w waszym ogrodzie, zróbcie wszystko, co w waszej mocy, aby czuł się on tam bezpiecznie. Dzięki temu skorzystacie na tym podwójnie.

Ślimak w ogrodzie
29.06.2024 22:54 Łączę z wodą i pryskam rośliny. Dzień później nie ma już ślimaków

Jak pewnie wiecie, ślimaki stanowią niebagatelne zagrożenie dla naszych ogrodów. Podgryzając zielone listki roślin, w mig doprowadzają do zniszczenia naszych upraw.Trzeba przyznać, że jak na mięczaki dosyć powolne, działają wyjątkowo sprawnie. Dlatego też my zadziałajmy podobnie. Stosując jeden oprysk, pozbędziemy się ich z naszych ogrodów na długo.

Ślimak
28.06.2024 15:37 Połóż 2 sztuki na ziemi. Tak pozbędziesz się ślimaków

Ślimaki bez muszli to prawdziwa zaraza w ogrodzie. Brązowe lub czarne, żerują dosłownie na wszystkim - od warzyw, przez owoce, aż po kwiaty. Czynią w uprawach poważne szkody, doprowadzając do obumierania roślin.Walka ze ślimakami w ogrodzie nie jest łatwa. Szybko się mnożą i trudno je przegonić, a chemiczne preparaty są szkodliwe dla środowiska i toksyczne dla ludzi. Lepiej sięgnąć po sprawdzone, ekologiczne metody zwalczania tych uciążliwych szkodników.

mszyce na róży
27.06.2024 09:40 Mszyce po oprysku dalej niszczą rośliny? Wszystko przez 1 błąd

Mszyce to jedne z najczęściej występujących i bez wątpienia najbardziej uciążliwych szkodników w naszych ogrodach. Potrafią w mig zniweczyć trud, jaki włożyliśmy w uprawę roślin. A żerują zarówno na warzywach, kwiatach, jak i drzewkach owocowych.Nic więc dziwnego, że ogrodnicy próbują ze wszystkich sił pozbyć się mszyc. W tym celu często stosują opryski, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt, a to wszystko przez jeden mały błąd. Jak skutecznie zwalczyć mszyce?

Kuna
23.06.2024 15:40 Kuny boją się tego zapachu. Pryskam i po problemie

Walkę ze szkodnikami powadzimy zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Mowa tu nie tylko o uciążliwych insektach, ale także o ssakach, które często stanowią większy problem, nie tylko dosłownie. Jak się okazuje, ofiarami natrętnych ssaków padają nie tylko nasze uprawy, ale też… samochody.Sprawcą problemów, o których mowa, są kuny. Te drapieżniki potrafią mocno dać się we znaki, ale w walce z nimi nie jesteśmy bezsilni. Wystarczy wykorzystać coś, czego te ssaki boją się jak ognia. To wykurzy je na dobre.

Mszyce
23.06.2024 13:00 Mszyce tego nie znoszą. Szybko znikają

Żerowanie szkodników na roślinach spędza sen z powiek ogrodnikom, którzy szukają skutecznych sposobów na uratowanie swoich upraw. Do jednych z najbardziej uciążliwych insektów należą mszyce, które niestety często pojawiają się w naszych ogródkach.Te drobne, niepozorne owady są w stanie zniweczyć cały trud i ciężką pracę włożoną w uzyskanie obfitych plonów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby zwalczania uciążliwych szkodników bez użycia chemii.

Turkuć podjadek
19.06.2024 11:16 Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Turkuć podjadek to bardzo duży - i to dosłownie - szkodnik w naszych ogrodach. Należący do największych owadów w Polsce, sieje spustoszenie na grządkach, niszcząc uprawy i uprzykrzając życie ogrodnikom.Kiedy zwykła profilaktyka, pułapki i zalewanie tuneli nie przynosi spodziewanych efektów, lepiej zastosować sprawdzony i skuteczny sposób na turkucia podjadka. Problem zniknie już po kilku dobach.

Mączlik
19.06.2024 07:14 Sposób na mączliki. Odpadają od roślin

Satysfakcja z uprawy własnych roślin, czy to warzyw w ogrodzie, czy kwiatów na balkonie lub parapecie, jest ogromna, ale popsuć mogą ją ataki szkodników, których aktywność doprowadza nawet do obumarcia naszych okazów.Jednym z bardziej uciążliwych szkodników żerujących zarówno na roślinach uprawianych w ogrodzie, jak i na kwiatach doniczkowych, jest mączlik szklarniowy. Jak rozpoznać te owady i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Ślimaki w ogrodzie
16.06.2024 09:57 Zakop wieczorem w ogródku. Rano pozbędziesz się wszystkich ślimaków

Ślimaki w ogrodzie to zdecydowanie największa ogrodnicza zmora. Te powolne, na pierwszy rzut oka niegroźne szkodniki, potrafią dosłownie zniszczyć nasze plony.Ślimak, chociaż jest zwierzęciem roślinożernym, w swoim gatunku jest niemalże wszystkożercą. Zadowoli się zarówno świeżymi pędami, dorodną sałatą, jak i obumarłymi częściami roślin. Jak w takim razie z nim walczyć?

Czosnek
15.06.2024 17:16 Jak pozbyć się opuchlaków? Wykorzystaj czosnek

Opuchlaki to prawdziwe ogrodowe zmory. Wyglądają, jak małe, niewinne owady, ale w rzeczywistości, to prawdziwe żarłoki, które mogą zniweczyć nasze starania o piękne owoce.Czy wiecie, jak pozbyć się ich z ogrodu w humanitarny sposób? Okazuje się, że rozwiązanie leży, a w zasadzie rośnie bliżej, niż moglibyście się tego spodziewać.

Kuny w ogrodzie
15.06.2024 17:11 Posadź wokół ogrodzenia. Odstraszysz kuny

Kuny w ogrodzie to nic przyjemnego. Wiedzą o tym wszyscy właściciele samochodów. Przegryzione przewody zapłonowe z rana to coś, o czym „marzy” każdy z nas, czyż nie?Chociaż gryzonie te na pierwszy rzut oka wyglądają dosyć uroczo i niewinnie, nie dajcie się zwieść. Zarówno w garażu, domu, czy ogrodzie, potrafią one siać prawdziwe spustoszenie.

Ślimaki
14.06.2024 17:50 Uklada na środku i nabiera setki ślimaków. Następnego dnia ogród jest od nich wolny

Widok ślimaków w ogrodzie to nic przyjemnego, ale dobrze wiemy, że nie o samą wątpliwą estetykę tutaj chodzi. Ślimaki jak mało który szkodnik, potrafią obrócić nasz piękny ogród w istne pogorzelisko.Wyjadając liście naszych roślin, uszkadzają warzywa i owoce powodując spustoszenie w naszych uprawach. Tymczasem, aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować sprytną pułapkę na ślimaki.

Pluskwy i karaluchy
12.06.2024 17:17 Są siedliskiem pluskiew i karaluchów. Sanepid ostrzega przed zakupem

Pluskwy i karaluchy to domowe insekty, z którymi na pewno nie chcielibyście mieć do czynienia. Gdy te robami zagnieżdżą się w naszych mieszkaniach, ich wyplenienie graniczy z cudem.Dlatego też GIS ostrzega przed głównymi siedliskami pluskiew i karaluchów. Jeśli tylko możecie, unikajcie zakupu wspomnianych przedmiotów.

Larwy
12.06.2024 15:02 Larwy much wykluwają się w domach. Jeśli się pojawią, działaj od razu

Chociaż każdy dąży do tego, by mieć czysty, higieniczny i bezpieczny dom, często trudno uniknąć w nim obecności szkodników. Rozmaite owady - czy tego chcemy, czy nie - są naszymi nieodłącznymi towarzyszami.Przykładem takiego pospolitego, domowego insekta, jest mucha. Owady te najczęściej wlatują z zewnątrz skuszone zapachem jedzenia. Prawdziwy problem zaczyna się w momencie, gdy muchy rozmnażają się w domu i składają jaja, z których wylegają się larwy. Jak temu przeciwdziałać?

Ćma bukszpanowa
11.06.2024 10:15 Zjedzą ćmę bukszpanową co do jednej. Koniec z inwazyjnym szkodnikiem

Bukszpan to niezwykle popularny w Polsce krzew. Wiecznie zielony, doskonale nadaje się na żywopłoty. Jego uprawa jest prosta, ale może ją zakłócić obecność ćmy bukszpanowej.Ten uciążliwy szkodnik jest w stanie w krótkim czasie doprowadzić do ogołocenia całego krzaczka. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby walki z ćmą bukszpanową i wcale nie jest to chemia. Sprawdź, jak pozbyć się jej z ogrodu.

Karczownik
11.06.2024 08:15 Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Krety i nornice to prawdziwe ogrodowe zmory, ale przy tym osobniku to i tak pestka. Karczownik uchodzi za jeden z bardziej inwazyjnych gatunków gryzoni.Nazywany szczurem wodnym, jest wyjątkowo żarłoczny. Potrafi posilić się zarówno warzywami bulwiastymi, jak i korzeniami roślin, a przez sieć tuneli przyczynia się do rujnowania naszych ogrodów. Czy wiecie, jak z nim walczyć?

Czerwce
10.06.2024 10:25 Mieszam z wodą i robię oprysk. Czerwce odpadają od roślin

Szkodniki żerujące na roślinach to utrapienie ogrodników i miłośników roślin doniczkowych. Grupą insektów, która atakuje zarówno nasze uprawy ogrodowe, jak i kwiaty w domach, są czerwce. Walkę z nimi warto zacząć natychmiast.Te niewielkie owady potrafią być niezwykle uciążliwe, a ich zwalczanie wymaga czasu i determinacji. Nie musimy jednak sięgać po chemie. Wystarczą domowe sposoby, by pozbyć się czerwców raz na zawsze.

Turkuć podjadek
10.06.2024 09:11 Nie wyrzucaj. Na szkodniku możesz zarobić

Turkuć podjadek to duży owad siejący spustoszenie w ogrodach. Jego ofiarą padają zarówno inne insekty, jak i uprawiane przez nas rośliny. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy szukają skutecznych sposobów na pozbycie się tego szkodnika.Jak się jednak okazuje, nie warto się go uśmiercać. Nie jest to ani humanitarne, ani… opłacalne. Dlaczego? Ponieważ są osoby skłonne zapłacić za żywe osobniki turkucia podjadka.

Ślimaki
09.06.2024 14:13 Ślimaki lgną do domowej roboty proszku. Po chwili padają

Właśnie trwa prawdziwa inwazja ślimaków w naszych ogrodach. Ofiarami tych mięczaków padają sadzonki warzyw i owoców, a także kwiaty. Jeśli chcemy ocalić swoje uprawy, musimy działać błyskawicznie.Zmasowany atak ślimaków zahamujemy jedynie radykalnymi środkami. Gdy szkodniki wyrządzają poważne szkody w ogrodzie, warto zastosować domowy proszek, który definitywnie się z nimi rozprawi.

Mrówki
09.06.2024 12:14 Oto naturalni wrogowie mrówek. Tak szybko się ich pozbędziesz

Mrówki to nieodłączni towarzysze każdego ogrodnika. Nasłoneczniony trawnik, szczeliny pomiędzy kostką brukową czy żyzna grządka to dla nich istny raj. Niestety owady te bywają mocno uciążliwe.Kilka insektów to nie problem, ale inwazja mrówek może przynieść poważne szkody w ogrodzie. Lepiej zawczasu zastosować domowe środki, dzięki którym znacznie ograniczymy populację tych owadów na naszej posesji.

ślimak
07.06.2024 13:50 Tylko u nas: Jak pozbyć się ślimaków? Posadź “strefę ochronną”

W ostatnim czasie spore zainteresowanie wśród ogrodników budzi temat niebezpiecznych ślimaków. Jak dowiedzieliśmy się podczas naszej ostatniej rozmowy z ekspertką z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, szczególnie groźny może być ślinik - ten gatunek ślimaka bez skorupki nie tylko szkodzi roślinom, ale może nawet przenosić groźne dla ludzi i zwierząt choroby. Jakie są skuteczne sposoby na walkę ze ślimakami? Zapraszamy do przeczytania tekstu, którego autorką jest dr hab. Katarzyna Zając z PAN.

mole spożywcze
06.06.2024 09:21 Zbieram na łące i suszę. Nie ma lepszego sposobu na mole spożywcze

Mole spożywcze mogą pojawić się w każdej kuchni. Wiele osób stosuje chemiczne środki lub wykorzystuje różne olejki eteryczne, by pozbyć się szkodników. Gdy mole raz pojawiły się i u mnie, zastosowałam sposób mojej babci.Wybrałam się więc na łąkę i zerwałam roślinę, która rośnie wszędzie. To ona jest doskonałym środkiem do walki z molami spożywczymi i innymi szkodnikami. Mole więcej się nie pojawiły. Skutecznie pozbyłam się również much i komarów z domu.