Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > To drzewo powinno być w każdym ogrodzie. Jego owoce zmniejszają cholesterol i cukier
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.05.2023 15:44

To drzewo powinno być w każdym ogrodzie. Jego owoce zmniejszają cholesterol i cukier

Obniża poziom cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi? Poznaj morwę białą - lekarstwo na Twoje dolegliwości!
Canva/Nastasic, Getty Images Signature

Owoce zbijające cukier i obniżające cholesterol, piękny zapach nie do pomylenia z niczym innym oraz cieszące oko barwy i kształty – taka właśnie jest morwa biała, czyli roślina, którą każdy powinien mieć w swoim ogrodzie. Dzisiaj parę słów o niej i jej niesamowitych właściwościach.

Morwa biała – charakterystyka rośliny

Morwa biała to drzewo cenione za swoje bogactwo składników odżywczych i szereg prozdrowotnych właściwości na organizm ludzki. Kiedyś wykorzystywana była w lecznictwie w profilaktyce cukrzyce, miażdżycy, czy przeziębienia. Obecnie nieco zapomniana, chociaż wciąż równie prozdrowotna. Jej kora, liście oraz korzeń wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Owoce morwy zaliczane są do superfoods, ze względu na bogactwo substancji aktywnych.

Mimo że naturalnie morwa biała występuje wyłącznie na obszarze Azji, uprawiana jest w różnych częściach świata i w pełni legalni możesz posadzić ją w swoim ogródku. Jesteście ciekaw, dlaczego warto posadzić morwę białą w ogrodzie?
 

Nakarm ogórki domowym specyfikiem. Ogromne plony będą co sezon Popsikaj po mrówkach. Wyniosą się z prędkością światła

Morwa biała – roślina, którą musisz mieć

Morwa biała to drzewo typowe dla Chin, czy Indii. Populara jest także w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Jej międzynarodowy charakter nie jest bezpodstawny. Jej owoce zaliczane do superfoods bogate są w błonnik, witaminę C, a także dostarczają: znaczne ilości żelaza, witaminy z grupy B, witaminy A, magnezu, fosforu i potasu.

Mnogość składników aktywnych zawarta jest również w liściach morwy białej. Znajdziemy w nich witaminę C, niacynę oraz beta-karoten. Morwa biała ma również szereg właściwości prozdrowotnych. Bynajmniej jest to kolejna ilość witamin. Jesteś ciekaw, dlaczego musisz mieć morwę białą w swoim ogrodzie? Spieszymy z wyjaśnieniem.
 

Owoce.png
Canva/harneshkp, Getty Images 

Morwa biała – lekarstwo na raka?

Bogactwo składników aktywnych zawartych w morwie białej idzie w parze z jej prozdrowotnym wpływem na organizm. Morwa białą ma działanie przeciwnowotworowe, gdyż zawarte w niej ekstrakty mają działanie antyoksydacyjne. Mogą one także spowalniać wzrost komórek rakowych, będąc tym samym nieinwazyjnym środkiem wspomagającym walkę z rakiem.

Obniżenie cholesterolu możliwe jest dzięki wyciagu z liści i owoców tego drzewa. Herbata z morwy białej obniża poziom trój glicerydów i reguluje poziom cholesterolu. Wpływa także korzystnie na kondycję serca. Jednocześnie morwa białą przyczynia się do wspomagania kontroli poziomu cukru we krwi, znacząco go obniżając. Oznacza to, że morwa biała może wspomóc walkę cukrzycą.

Drodzy Czytelnicy, znaliście szereg zastosować morwy białej?
 

Tagi: Ogród