To ostatni moment na nawożenie aronii. Zaowocuje jak szalona
Aronia, znana również jako czarnośliwa jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej. Jej owoce są niezwykle smaczne i zdrowe. Z aronii zrobimy soki, dżemy i inne przetwory w sam raz na chłodniejsze pory roku. Aby uzyskać jak najwięcej owoców, musimy ją mocno odżywić. To ostatni moment.
W jakim miejscu posadzić aronię?
Pierwsze uprawy aronii w Polsce sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to wprowadzono ją jako alternatywną roślinę do uprawy. Jej popularność w Polsce szybko wzrosła ze względu na wyjątkowe właściwości zdrowotne, a także wytrzymałość rośliny na trudne warunki klimatyczne.
Aronia jest odporna na choroby i szkodniki, co sprawia, że jej uprawa jest stosunkowo łatwa i nie wymaga stosowania pestycydów. Owoce aronii zawierają wiele cennych substancji odżywczych, takich jak witaminy, antyoksydanty i minerały. Owoce mają silne właściwości przeciwutleniające i mogą wspierać ogólną kondycję organizmu.
Dla aronii warto wybrać dobrze nasłonecznione stanowisko. Dzięki temu pięknie zaowocuje. Poza tym warto aronie odpowiednio nawozić. Najlepiej sprawdzą się organiczne i ekologiczne odżywki, dzięki którym krzewy obrodzą jak nigdy.
W lipcu nie zwlekaj, potraktuj tak wisterię. Zakwitnie bajkowymi koloramiGnojówka z pokrzywy to najlepszy nawóz do aronii
Idealny nawozem dla aronii będzie gnojówka przygotowana z pokrzyw. To naturalny i skuteczny środek ochrony roślin, który jednocześnie pobudzi aronie do owocowania. Gnojówkę stosujemy dwa razy w roku - w kwietniu, a następnie na przełomie czerwca i lipca.
Do gnojówki z pokrzyw najlepiej sprawdzi się beczka lub plastikowe wiadro. 1 kg pokrzyw układamy na dnie i zalewamy 10 litrami wody. Pojemnik możemy przykryć gazą i odstawić w zacienione miejsce na dwa tygodnie. Gnojówka jest gotowa, kiedy z jej powierzchni zniknie piana. Aronie możemy podlewać gnojówką rozcieńczoną z wodą w proporcjach 1:10.
Kiedy możemy zbierać owoce aronii?
Jeśli odpowiednio zadbamy o aronie, już niedługo wynagrodzi nam to pięknymi owocami. Zwykle aronie możemy zacząć zbierać w drugiej połowie sierpnia. Przy sprzyjających warunkach owoce mogą dojrzeć nawet odrobinę szybciej.
Krzaczki aronii warto odpowiedni zabezpieczyć przed ptakami. Ptaki chętnie sięgają po soczyste owoce aronii, dlatego warto na krzaczkach rozwiesić specjalnie siatki lub po prostu stare firanki.