W lipcu nie zwlekaj, potraktuj tak wisterię. Zakwitnie bajkowymi kolorami
Glicynia nazywana również wisterią może być naprawdę imponującą ozdobą w ogrodzie. Jednak jak pielęgnować wisterię, żeby pięknie zakwitła? Jest jeden naprawdę prosty sposób, który zapewni nam obfite kwitnienie wisterii.
Jakie gatunki glicynii najczęściej spotkamy w Polsce?
Glicynia, czyli inaczej wisteria, jest pnączem, które ma zdrewniałe łodygi i przy odpowiednich warunkach może naprawdę imponująco kwitnąć. Roślina ta charakteryzuje się zwisającymi w kształt grona kwiatostanami. Odpowiednia pielęgnacja wisterii może zapewnić nam kwiaty w kolorze różowym, fioletowy lub białym.
W Polsce najczęściej spotkamy dwie odmiany wisterii. Przede wszystkim w naszym kraju popularna jest glicynia kwiecista o pierzastych liściach i kwiecistych gronach skręconych delikatnie w lewo. Ta odmiana wisterii odpowiednio pielęgnowana kwitnie od maja do czerwca.
Poza tym w Polsce chętnie uprawiana jest glicynia chińska, która kwitnie przede wszystkim w maju. Natomiast jej liście są trochę większe. Kluczem do obfitego kwitnienia wisterii jest odpowiednia pielęgnacja. Mamy jeden sprawdzony zabieg pielęgnacyjny, który sprawi, że wisteria będzie obficie kwitnąć.
Powiesiła pranie w ogrodzie. Do końca życia nie zapomni słów wścibskiej sąsiadki Pani ogrodnik ma dla wszystkich cenną radę. Papryka urośnie jak na drożdżachDzięki temu wisteria pięknie zakwitnie
Zwykle wisteria nie kwitnie zaraz po posadzeniu. Na piękne i obfite kwieciste grona często musimy poczekać od 8 lat do nawet 10 lat. Jednak jest jeden prosty zabieg, który sprawi, że wisteria zakwitnie znacznie szybciej.
Piękne kwiaty wisterii zapewni odpowiednia pielęgnacja. Najlepiej zabieg ten wykonać po 3 latach, kiedy nasza roślina zdążyła się dobrze ukorzenić. Chodzi o przycinanie pędów. Pędy wisterii powinniśmy przycinać w lipcu nad czwartym liściem. Zostawiamy te liście, które nadają roślinie kształt wzrostu.
Poza tym ważny zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku wisterii jest oczyszczanie rośliny po zimie. Na początku wiosny powinniśmy usunąć suche i zanieczyszczone pędów. Dzięki temu nasza wisteria szybciej obficie zakwitnie.
Jakie stanowisko najlepiej sprawdzi się dla wisterii?
Z uwagi na to, że wisteria jest pnączem ekspansywnym, od razu powinniśmy zadbać o odpowiednie podpory. W innym wypadku roślina będzie czepiać się wszystkich napotkanych elementów.
Odpowiednim miejscem dla wisterii będzie duże i solidne drzewo. Natomiast jeśli chcemy, żeby wisteria rosła i pięła się po elewacji domu, powinniśmy przymocować za pomocą wspornika drut cynkowany o średnicy 2 cm. Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować wisterię, jej kwiaty będą cieszyć nas już niebawem.