To ostatni moment, żeby je wysiać. W przeciwnym razie twój ogród będzie świecił pustkami
Zostało tylko kilka dni do końca lutego, dlatego, jeśli chcesz, aby Twój ogród i grządki warzywne nie świeciły pustkami, warto zabrać się za wysiew nasion. W lutym można zacząć siać nasiona wielu ziół, a także warzyw na rozsadę. Niżej zdradzamy jak zabrać się za sianie w ostatnim tygodniu lutego.
Co siać w lutym?
Najlepszym wyborem na pierwsze sianie są zioła. Jeśli masz w domu jasne i słoneczne stanowisko, na przykład dobrze oświetlony parapet, możesz go do tego wykorzystać. To dobry moment na posianie estragonu, rozmarynu czy szałwii lekarskiej.
Jeśli uwielbiasz jeść kiełki, nie ma lepszego momentu na ich przygotowanie. Są pyszne, a także niezwykle zdrowe. Pod koniec lutego możesz wysiać do pojemników na kiełki nasiona słonecznika, rzodkiewki, rzeżuchy, soi, soczewicy, czy brokułu.
Jak wysiać warzywa na rozsadę?
Zgodnie ze sztuką, rozsady powinno się przygotowywać już w połowie lutego. Dlatego to ostatni dzwonek, aby ogród w tym roku nie świecił pustkami. Do rozsady można wysiewać wczesne odmiany kapusty, pomidorów, cebuli, selera czy kalafiora.
Wysiew dobrze wykonać do skrzynek lub doniczek z odpowiednim podłożem. Idealna będzie ziemia kompostowa lub ze specjalną mieszanką do kupienia w sklepach ogrodniczych. Pamiętaj, aby ziemia miała temperaturę pokojową . Po wysianiu i podlaniu przykryj nasiona folią, aby ograniczyć parowanie wody.
Idealnym stanowiskiem będzie parapet z dużą ilością światła, czyli dobrze jest wybrać okna na południe. Uprawa z nasion wymaga odpowiedniej temperatury, około 21 stopni Celsjusza.
Wysiew roślin jednorocznych
Luty jest również idealny do zajęcia się nasionami roślin jednorocznych, takich jak werbena, szałwia błyszcząca, petunia ogrodowa, lewkonia czy lobelia. Ich rozwój zakończy się sukcesem, jeśli wybierzesz do wysiewu dobre miejsce.
Powinno być wolne od przeciągów, ze stałą temperaturą około 21 stopni Celsjusza, a także dobrze naświetlone. Wkładając nasiona do ziemi upewnij się, że jest dobrze nawodniona. Dociskaj je delikatnie do ziemi, a następnie pokryj je folią, aby woda nie parowała za szybko.