DomekIOgrodek.pl
Toaletka

unsplash.com/Romina Farías (CC0 Domena publiczna)

Toaletka – jak ją zaaranżować?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Toaletka to bardzo wdzięczny mebel – nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze pozwala na przechowywanie kosmetyków, biżuterii i innych bibelotów. Przy dobrym oświetleniu wykonamy przy niej makijaż i inne zabiegi kosmetyczne.

W kwestii toaletki radzimy postawić na biel – pozwoli to na łatwe wkomponowanie się w pomieszczenie, gdyż łatwo ją zgrać z innymi akcentami kolorystycznymi. Sypialnia z jasną toaletką i np. jasnym, pastelowym czy szarym kolorem ścian, będzie wyglądać wdzięcznie i delikatnie.

Jak skomponować toaletkę?

Toaletkę możemy kupić jako gotowy mebel ze skrytkami, szufladami, rzeźbionymi nogami i innymi dodatkami. Warto jednak wykonać taką aranżację samodzielnie – możemy zrobić to za pomocą niewielkiego białego biurka czy stolika, który stawiamy przy ścianie pod lustrem. Na naszym blacie umieszczamy potrzebne nam kosmetyki, biżuterię i puzderka. Lustro powinno być na tej samej linii wzorniczej co mebel, który do niego dostawiamy. Dzięki temu uzyskamy jednorodną i atrakcyjną kompozycję.

Wysokość toaletki powinna być taka jak typowego stołu, czyli ok. 74-78 cm. Pozwoli to na komfortowe siedzenie przy niej oraz wsunięcie nóg pod blat. Jej głębokość nie powinna być zbyt duża, aby bez trudu sięgać po potrzebne nam rzeczy. Wystarczy więc ok. 35 cm.

Toaletka – różne aranżacje

Jak już wiemy, toaletka musi zawierać lustro. Kształt zależy od naszych preferencji, możemy więc zdecydować się na prostokątne, okrągłe czy owalne. Ważne, żeby było odpowiednio zintegrowane z meblem – zawieszone lub oparte o ścianę. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch luster: duże i pionowe, będzie służyło oglądaniu się z szerszej perspektywy, natomiast mniejsze, ruchome, pozwoli na bardziej precyzyjne wykonanie makijażu czy uczesanie się.

Oświetlenie lustra to niezwykle ważny aspekt, aby toaletka spełniała swoją funkcję. Powinno być symetryczne, umieszczone po obu stronach tafli lub otaczające ją wianuszkiem z kilku stron. Lampa umieszczona nad lustrem może rzucać cień na dolną część twarzy, dlatego wybierzmy światło boczne, dzięki czemu nasz makijaż będzie wykonany precyzyjnie.

Jeśli chcemy dodać naszej toaletce nowoczesności, dołączmy do niej jedną lub dwie szuflady oraz oświetlenie ledowe. Warto wybrać blat wykonany z płyty MDF w błyszczącym lub matowym wykończeniu. Takie proste wzornictwo idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Możemy także zdecydować się toaletkę w stylu nieco bardziej rustykalnym, shabby chic czy prowansalskim. Takie meble mają rzeźbione, często zakrzywione nogi i rozbudowane ramy luster. Wykorzystane są w skrytki i liczne małe szuflady, które ułatwiają utrzymanie porządku.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >