Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Trik za grosze, który pozwoli pozbyć się wilgoci z domu, działa, jak osuszacz. Każda pani domu powinna go znać
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 07.12.2022 13:34

Trik za grosze, który pozwoli pozbyć się wilgoci z domu, działa, jak osuszacz. Każda pani domu powinna go znać

Wilgoć w domu
vvoevale/canva.com

Wilgoć w domu może powodować szereg nieprzyjemnych skutków, wpływających nie tylko na estetykę, ale i na zdrowie. Dlatego zwłaszcza w okresie zimowym warto zadbać o jakość powietrza. Okazuje się, że nie trzeba wydawać fortuny — naturalne osuszacze znajdziesz w swoim domu.

Wahania temperatur, duża wilgotność powietrza, niedostateczne ocieplenie, a nawet suszenie prania w pomieszczeniach może sprawić, że w naszym domu pojawi się niechciany gość — grzyb. Łatwo możemy jednak zapobiec tej nieprzyjemne j wizycie, dbając o odpowiednie warunki. Do jednego z pokoi zakradła się wilgoć? Zajrzyj do kuchennej szafki.

Jak powstrzymać wilgoć w domu? Stosuj kilka prostych zasad

Ciemne zacieki i grzyb na ścianie to zmora niejednego domu, zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie wentylacja bywa przestarzała lub wadliwa. Pamiętajmy jednak, że problem może dotyczyć każdego i nawet w nowszym budownictwie powinniśmy być wyczuleni na pewne oznaki.

Jak objawia się wilgoć w domu? Pęknięcia i wybrzuszenia w ścianach, rolująca się tapeta to już bardzo wyraźne symptomy. Warto jednak zwrócić uwagę, kiedy na naszych oknach regularnie skrapla para, nawet kiedy nie gotujemy. Zanim więc nasze meble zaczną tracić kształty, metalowe elementy rdzewieć, a na ścianach pojawi się nalot, trzeba działać.

Podstawowym warunkiem, który należy zapewnić naszym pokojom jest wentylacja. Regularnie wietrzenie zimą może nie wydawać się doskonałym pomysłem, podobnie jak (w miarę możliwości) wieszanie prania na zewnątrz, jednak jest to podstawa w dbaniu o jakość powietrza.

Oczywiście można także zakupić osuszacz powietrza, jednak z doświadczenia wiemy, że ceny profesjonalnego, niezawodnego sprzętu mogą sprawić, że automatycznie w troskliwym geście złapiecie się za portfele. Tymczasem odpowiednik możecie znaleźć... w spiżarni.

Wilgoć w domu? Z pomocą przyjdą produkty codziennego użytku

W walce z parą i mokrym powietrzem doskonale poradzi sobie ryż. O ile można podawać w wątpliwość triki dotyczące suszenia w nim zalanego telefonu, o tyle białe ziarna rzeczywiście sprawdzą się jako naturalny osuszacz pomieszczeń. Wystarczy wsypać kilka garści do bawełnianego woreczka lub pończochy i położyć w narażonym miejscu.

Z podobną skutecznością — choć jednocześnie z nieco większym nakładem pracy — wilgoć w domu zwalczą miseczki ze sproszkowaną kredą lub solą kamienną, a także sodą oczyszczoną, która dodatkowo wchłonie nieprzyjemne zapachy. Większy nakład pracy oznacza tu wymianę naszego higroskopijnego wkładu, kiedy ten rozpuści się lub skamienieje.

Na dłuższą metę może także pomóc dodanie odrobiny zieleni do zawilgoconego pomieszczenia. Estetyczna paproć pochłonie nadmiar wody z powietrza — podobnie jak efektowna i uwielbiana chamedora wytworna, skrzydłokwiat, oryginalna oplątwa, sansewieria i zielistka.

zielistka
fot. Chengeng Lu, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
pexels-suzy-hazelwood-1306548
fot. Suzy Hazelwood/Pexels
Wilgoć w domu
fot. vvoevale/canva

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Jeden błąd, który potrafi całkowicie zniszczyć wnętrze. Popełnia go mnóstwo Polaków

3. Rośliny, które nie potrzebują wiele światła. Idealnie sprawdzą się w łazience