DomekIOgrodek.pl
Truskawki

pixnio.com/Bicanski

Truskawki mają supermoce. Jak uprawiać własne truskawki?

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Truskawki to jedne z najcenniejszych polskich owoców. Ilość witamin i minerałów przemawia za tym, aby jeść je często. Założenie własnej uprawy nie jest trudne, a sprawi, że będziemy mieć truskawek pod dostatkiem – naturalnie i bez chemii.

Truskawki od lat są jednymi z najpopularniejszych polskich, letnich owoców. Skąd się wzięły w naszych ogrodach i domach? Ich historia sięga XVIII wieku i ma dużo wspólnego z francuskim Wersalem. To tam, jeden z botaników zatrudnianych w arystokratycznych ogrodach skrzyżował dwie odmiany poziomek – wirginijską i chilijską. Tak powstała soczysta truskawka, nazywana kiedyś poziomką truskawkową, wieloowocową, a nawet ananasową. Dzisiejsza truskawka jest więc bliską siostrą poziomek. Po „wynalezieniu” we Francji, sadzonki zaczęto uprawiać w Anglii. Z początku był to jednak produkt luksusowy, który jadano tylko w królewskich rezydencjach.

Truskawki - odmiany

Sadzonki uprawia się na całym świecie i powstaje wiele odmian. Szacuje się, że obecnie jest ich około dwóch tysięcy. Możemy spotkać truskawki w różnych kształtach, kolorach, a także różniące się nieco smakiem i strukturą miąższu, soczystością. Modyfikacja genów roślin tworzy niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu coraz to nowych odmian. Te są wczesne i późne. Istnieją truskawki o owocach białych, żółtych, a nawet niebieskich. Są także odmiany pnące i płożące. Można je uprawiać w gruncie i w doniczce. Dobrze znoszą niskie temperatury. Za najsmaczniejsze uznane są te uprawiane w klimacie umiarkowanym.

Co zawierają truskawki?

Truskawki to nie tylko smaczne owoce, które urozmaicają nam letnie przekąski, ale również bogactwo witamin. Mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Mają więcej witaminy C niż cytrusy. Są źródłem witamin z grupy B (B6, B2, B1, PP) i witaminy A. Chronią przed anemią, ponieważ zawierają żelazo, a dodatkowo fosfor, wapń, potas, magnez i mangan. Działają więc dobroczynnie na kości, ciśnienie krwi, obniżają poziom stresu i poprawiają pamięć. To jeszcze nie wszystko. Mogą je jeść osoby chorujące na insulinooporność, a także cukrzycy, ponieważ truskawki mają niski indeks glikemiczny. Obniżają także poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. Zmniejszają ryzyko miażdżycy. Czy można chcieć więcej?

Jak uprawiać truskawki, by mieć obfite zbiory?

Na sadzenie sadzonek najlepiej wybrać początek lipca. Wówczas na następny rok zapewnimy sobie dobre plony. Możliwe jest sadzenie wiosną, jednak w pierwszym roku owocowanie będzie słabe. Truskawki najlepiej owocują dopiero w drugim i trzecim roku od zasadzenia. Dla najlepszych zbiorów sadzonki najlepiej przesadzać w inne miejsce co cztery lata. Inaczej, z roku na rok owoców będzie coraz mniej. A gdzie je sadzić? Odpowiedź jest prosta: tam, gdzie jest słonecznie. Rośliny te lubią bezpośrednie promienie słoneczne. Gleba ma drugorzędne znaczenie, jednak warto trochę ją przygotować. Najlepsza będzie próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie. Jednak musi być lekka, przepuszczalna. Dobra będzie nawet piaszczysta. Wystarczy dodać do niej nieco próchnicy. Przed zasadzeniem ziemię trzeba spulchnić. Jeśli jest piaszczysta, przekopać i zmieszać ją z nawozem naturalnym (kompostem lub obornikiem). W zależności od odmiany i jej rozrostu, robimy odstępy pomiędzy sadzonkami co około 40 centymetrów, robiąc jednocześnie odstępy między rzędami (20-30 centymetrów). Aby ułatwić sobie pracę i oszczędzić czas, można podłoże wokół truskawek wyściółkować słomą lub miejsce uprawy przykryć włókniną. Odpadnie nam problem z pieleniem chwastów. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie owocowania. Trzeba to jednak robić rano lub wieczorem i unikać polewania owoców.

Sadzonki – na co zwrócić uwagę kupując truskawki?

Sadzonki truskawek najlepiej kupować u sprawdzonych ogrodników, w szkółkach, gdzie możemy mieć pewność co do danej odmiany i jakości. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy sadzonki nie są przesuszone, czy korzenie nie są suche i kruche. W takim wypadku wymagają wstawienia do wody przed sadzeniem na około dwie godziny.Truskawki bez problemu zimują w gruncie. Nie wymagają przykrywania. Zdecydowana większość odmian znosi temperatury do nawet -20°C. Najczęściej owocują w maju-czerwcu. Jednak są odmiany wczesne, jak i późniejsze.

Po te bogate w minerały owoce powinni sięgać wszyscy, a zwłaszcza osoby starsze, które często borykają się z różnymi dolegliwościami układu krążenia i kostnego. Warto docenić truskawki i włączać je do codziennej diety. Aby mieć jeszcze łatwiejszy dostęp do owoców, można stworzyć swoją własną uprawę, nawet jeśli jesteśmy mieszkańcami bloku. Niektóre odmiany świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach, na balkonach i parapetach.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >