DomekIOgrodek.pl
tynkownie domu

Pixabay/manfredrichter

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Rodzaje i zastosowanie

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe to prosty i szybki sposób na otynkowanie i ocieplenie domu. Poznaj cztery podstawowe odmiany tynków zewnętrznych cienkowarstwowych i dowiedz się, czy to idealne rozwiązanie dla Twojego domu.


Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe w system ETICS


Popularny od jakiegoś czasu system ETICS do niedawna znany był pod nazwą bezspoinowego systemu ociepleń. System ten polega na zastosowaniu wytrzymałych materiałów, które skutecznie ocieplają i izolują termicznie dom wolnostojący. Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe wchodzą to stały element tego systemu, można jednak je stosować także na ścianach zewnętrznych zbudowanych w tradycyjny sposób oraz w domach szkieletowych. Tynki tego typu są stosowane jako dodatkowa warstwa osłaniająca izolację termiczną. Najczęściej stosuje się je na podłożach mineralnych. W praktyce tynki zewnętrzne cienkowarstwowe nakłada się na już wcześniej otynkowaną w zwykły sposób ścianę. Istnieją cztery rodzaje tynków zewnętrznych cienkowarstwowych: mineralne, akrylowe, silikonowe i silikatowe, zwane także krzemianowymi. Jako element systemu ocieplenia tego typu tynki mają postać masy klejowo-szpachlowej. Można nimi ocieplać ściany z prawie każdego materiału, jednak w przypadku betonu komórkowego oraz pustaków ceramicznych warto sprawdzić, czy zdaniem producenta tego typu tynk jest kompatybilny z materiałem. Przed nałożeniem tak specjalnego ocieplenia, jak tynki zewnętrzne cienkowarstwowe, warto zagruntować powierzchnię za pomocą warstwy podkładowej, wykonanej na przykład z tynku wapienno-cementowego lub cementowego.


Mineralne tynki zewnętrzne cienkowarstwowe


Rodzaj tynku zewnętrznego należy dobrać do rodzaju materiału, z którego jest zbudowana powierzchnia. Warto także zorientować się, czy zewnętrzne pokrycie ścian będzie dobrze współpracować z tynkiem cienkowarstwowym. Mineralne tynki zewnętrzne cienkowarstwowe najlepiej sprawdzają się w sytuacji, kiedy chcemy ocieplić budynek. Są one kompatybilne z niemal każdym materiałem budulcowym. Są one sprzedawane w postaci suchej mieszanki, którą samodzielnie miesza się z wodą według podanych na opakowaniu proporcji. Ten rodzaj tynku cienkowarstwowe dobrze przepuszcza parę wodną, co wpływa pozytywie na wentylację mieszkania. Odczyn pH tynku jest zasadowy, dzięki czemu jest odporny na wilgoć oraz bakterie – dzięki temu nie rozwija się na nich pleśń ani grzyb. Mineralne tynki zewnętrzne cienkowarstwowe są bardzo odporne na czynniki mechaniczne, a więc wszelkiego rodzaju zarysowania i uszkodzenia, ale także niekorzystne warunki atmosferyczne, jak na przykład częste opady. Tego typu tynk zewnętrzny jest niedrogi i jednocześnie powinien służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat, bez konieczności ponownego nałożenia.


Akrylowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe


Podobne do mineralnych pod względem właściwości są akrylowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Również charakteryzują się trwałością, ale ich stopień paroprzepuszczalności jet mniejszy. Są wodoszczelne, jednak nie należy nakładać ich na świeże powierzchnie. Świeżo zbudowane, zagruntowane i otynkowane mury będą przez jakiś czas oddawać nadmiar wilgoci, co jest całkowicie normalne. Natychmiastowe nałożenie akrylowego tynku cienkowarstwowego może doprowadzić do zatrzymania nadmiaru wilgoci i w konsekwencji do „spocenia się” ścian. Akrylowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe są mniej odporne na bakterie niż ich mineralny rodzaj. Coraz częściej jednak można znaleźć na rynku tego typu tynki wraz z domieszką specjalnej substancji biobiójczej, które gwarantuje ochronę przed wilgocią oraz rozwojem pleśni. Tego typu tynki sprawdzą się do izolacji i ocieplenia budynków stojących już kilka lat. Warto nadać tynkowi akrylowemu intensywny kolor za pomocą dobrze dobranej farby akrylowej.


Silikonowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe


Są to najdroższe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Jednocześnie w parze z ceną idzie ich wysoka jakość. Są uznawane za najlepszy materiał do wykonania otynkowania zewnętrznego. Są tworzone za pomocą mieszanki żywic silikonowych, inaczej nazywanych krzemoogranicznymi, i spoiw polimerowych. Dzięki temu połączeniu są wielofunkcyjne i można je stosować na każdym podłożu. Silikonowe tynki są jednocześnie paroprzepuszczalne i odporne na wilgoć. Jest to najlepsza opcja do zastosowania w systemie ETICS, a także jako tynk zewnętrzny tradycyjnego budownictwa. Silikonowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe można stosować na budynkach narażonych na trudne warunki atmosferyczne, czyli częste opady deszczu, gradu lub śniegu. Powłoka zabezpiecza budynek przed uszkodzeniami, zanieczyszczeniami, a także przed wilgocią. Tego typu tynk chroni mury przed powstaniem grzyba albo pleśni. Są to najbardziej elastyczne ze wszystkich tynków zewnętrznych cienkowarstwowych.


Silikatowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe


Ostatni rodzaj tynków zewnętrznych cienkowarstwowych jest w praktyce odmianą tynku mineralnego, jednak proces jego tworzenia jest inny. Inna nazwa na tej rodzaj tynków to tynku krzemianowe. Łączą one właściwości tynków mineralnych oraz akrylowych. Silikatowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe są jednocześnie paroprzepuszczalne oraz bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Często dostępne są w ciepłych, pastelowych kolorach, więc idealnie sprawdzą się jako izolacja domów tradycyjnych, zbudowanych na planie kwadratu. Ten rodzaj tynku, podobnie jak tynk mineralny, ma odczyn zasadowy pH, więc jest odporny na wszelkiego rodzaju bakterie, wilgoć i zabezpiecza mury przed rozwojem pleśni. Najlepiej jest stosować silikatowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe na powierzchniach mineralnych, ponieważ to z nimi są najbardziej kompatybilne.


Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe: podsumowanie


Każdy rodzaju tynku zewnętrznego jest w pewien sposób inny, mimo że posiadają one także cechy wspólne. Kluczowe jest zauważenie, przed jakimi czynnikami zewnętrznymi chcemy zabezpieczyć mury. Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe są wytrzymałe i trwałe, jednak w zależności od rodzaju sprawdzają się tylko w określonych warunkach. Co ciekawe, istnieją jeszcze dwie odmiany tego typu tynków. Istnieją więc tynki silikatowo-silikonowe, nazywane w skrócie SiSi. Jest to w praktyce mieszanka tynków silikatowych i silikonowych. W efekcie tego typu tynki zewnętrzne cienkowarstwowe są wysokoparoprzepuszczalne, a także bardzo odporne na wilgoć. Poleca się ich użytkowanie w rejonach narażonych na często opady atmosferyczne. Druga odmiana tynków zewnętrznych cienkowarstwowych to tynki polimerowo-krzemianowe, zwane także zolokrzemianowymi lub nanokrzemianowymi. Stosuje się je w połączeniu z ociepleniem wełną mineralną lub styropianem. Dobrze przepuszczają parę, a także tworzą naprawdę szczelną powłokę, pozwalającą utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu domu. W systemie ETICS można je stosować na powłoki mineralne, a także na farbę dyspersyjną. Często występują w jasnych, neutralnych odcieniach. Są na odkształcenia oraz zabrudzenia, a także na działanie wody. Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >