DomekIOgrodek.pl
Pokój dla ucznia

unsplash.com/ Igor Starkov (CC0 Domena publiczna)

Pokój dla ucznia – sposoby na aranżację przestrzeni do nauki

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pokój ucznia rządzi się swoimi prawami – zarówno przestrzeń do nauki, jak i odpoczynku, są tak samo ważne. Niezwykle istotne jest, aby obydwie te strefy urządzić funkcjonalnie i ergonomicznie, aby przyszłym i obecnym uczniom ułatwić ic

Podczas urządzania pokoju dla ucznia, musimy wziąć pod uwagę wydzielenie przestrzeni do nauki, zabawy i odpoczynku. Dzięki funkcjonalnej aranżacji pokoju, z łatwością efektywnie zagospodarujemy nawet najmniejszą przestrzeń. Wpływ na takie pomieszczenie ma też oczywiście pomysł przewodni, użyte kolory, oświetlenie i zastosowanie nowoczesnych, niebagatelnych rozwiązań.

Ciekawe rozwiązania

Ważnym aspektem przy uczeniu się jest utrzymywanie ładu i porządku – szczególnie na biurku. Pomocne w tym celu okazują się pudełeczka i organizery, w których dziecko może przechowywać długopisy, kredki, i inne pomocne do nauki przedmioty. Świetnym rozwiązaniem jest również pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicowo-magnetyczną, gdzie uczeń może pisać, rysować, a także przyczepiać ważne dla niego materiały, np. plan lekcji. W pokoju obowiązkowo muszą pojawić się też szafki i schowki, niezwykle pomocne w utrzymaniu porządku. Warto także zaplanować zabudowę na wymiar, która pozwoli na efektywne zagospodarowanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu. Ergonomicznym, ale i dekoracyjnym elementem, są wszelkie organizery i skrzynie, zapobiegające nagromadzaniu się bałaganu.

Kreatywna przestrzeń w pokoju do nauki

Nie zapominajmy, że równie ważna jak nauka, jest kreatywna zabawa, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie rozdzielenie strefy do nauki i zabawy, np. za pomocą regału. W takiej wydzielonej przestrzeni możemy ustawić mały namiot tipi (dziecko może stworzyć sobie w nim kreatywną "bazę" co czytania książek i gier). W celu utworzenia nieco większej przestrzeni na zabawę z rówieśnikami możemy zastosować łóżko na antresoli, pod którym znajdzie się kącik zabaw, gdzie młodszy uczeń może także tworzyć konstrukcje z klocków lub grać na konsoli.

Pójście do szkoły to świetny moment, aby w pokoju dziecka zastosować pewne zmiany i ułatwić mu prawidłowy rozwój w tym ważnym dla niego okresie. Czasami nawet niewielkie przemeblowanie i zastosowanie kilku prostych i niedrogich rozwiązań, może być pomocne w codziennych zmaganiach młodego ucznia.

Źródło: muratordom.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >