DomekIOgrodek.pl
Podatek

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ulga termomodernizacyjna - można odliczyć od podatku

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Nadchodzi termin rozliczenia podatków, warto więc pamiętać o uldze termomodernizacyjnej, którą możemy sobie odliczyć. Maksymalna kwota w ramach odliczenia takiej ulgi to nawet 53 tysiące złotych! Dowiedz się, jakie są warunki.

Nowy rok, nowe rozliczenie podatku. Termin wypełnienia tego obowiązku zbliża się wielkimi krokami, warto więc znać wszystkie możliwości, które pozwolą nam na oszczędności.

Jednym z takich rozwiązań jest ulga termomodernizacyjna. Dotyczy kosztów, które ponosimy w związku z modernizacją źródeł ciepła. Jeśli przeprowadzałeś tego typu działania, pamiętaj o odliczeniu tej kwoty od podatku!

Ulga termomodernizacyjna - odlicz ją od podatku

Jeśli nie kwalifikujesz się do programu „Czyste powietrze” (można z niego skorzystać, jeśli nasz dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie) to wciąż możesz skorzystać z państwowej pomocy. 

Ulga termomodernizacyjna w 2020 wyniosła aż 3 miliardy złotych! Taką kwotę Polacy odpisali sobie od podatków. Są to gigantyczne pieniądze, co wiąże się z tym, że ulga daje ogromne możliwości. Jednorazowo możemy od podstawy opodatkowania odliczyć 53 tysiące złotych.

Jeśli przeprowadzaliśmy prace związane z modernizacją źródła ciepła, koniecznie pamiętajmy o tym przy składaniu zeznania podatkowego. Wypełnijmy określone pola, które dotyczą kosztów poniesionych na tego typu inwestycje.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, gdy dopiero budujemy dom i wybieramy dane rozwiązania proekologiczne? Niestety nie. Ulga dotyczy tylko istniejących budynków, w których źródło ciepła jest wymieniane lub modernizowane, ponieważ nie spełnia norm energooszczędnych.

Ulga termomodernizacyjna - kto może skorzystać?

Możemy skorzystać z tego rozwiązania, jeśli przeprowadzamy czynności związane z zakupem i montażem olejowych i gazowych kotłów, kolektorów słonecznych, fotowoltaiki, pompy ciepła czy prac związanych z podłączeniem sieci ciepłowniczej lub gazowej. Możliwości jest znacznie więcej, można o tym przeczytać na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Pamiętajmy, że działania związane z modernizacją źródła ciepła muszą zakończyć się w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, kiedy ponieśliśmy pierwszy wydatek. Wszystko liczymy od 1 stycznia 2019 roku.

Źródło: money.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Fałszywi kominiarze wyłudzają pieniądze

  • Dom Tadeusza Rydzyka skrywa mroczną tajemnicę

  • Znalazła w karmniku coś niezwykłego

undefined

Podobne artykuły

śmieci

Prawo

Opłaty za wywóz śmieci w stolicy gwałtownie wzrosną. Większe rodziny mogą zapłacić krocie

Czytaj więcej >
Mieszkania

Prawo

Dofinansowanie do wynajmu

Czytaj więcej >
Domy

Prawo

Podatek od deszczu - samorządy wprowadzają opłaty?

Czytaj więcej >
Oszustwo mieszkanie

Prawo

Sprzedaż mieszkania na fałszywy dowód

Czytaj więcej >
Ulga

Prawo

Ulga na internet, można odliczyć nawet 1500 zł

Czytaj więcej >
dom

Prawo

Dzicy lokatorzy zajęli jej dom i przestali płacić. Kobieta nie może nic zrobić

Czytaj więcej >