DomekIOgrodek.pl Prawo Ulga termomodernizacyjna - można odliczyć od podatku
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ulga termomodernizacyjna - można odliczyć od podatku

7 lutego 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Nowy rok, nowe rozliczenie podatku. Termin wypełnienia tego obowiązku zbliża się wielkimi krokami, warto więc znać wszystkie możliwości, które pozwolą nam na oszczędności.

Jednym z takich rozwiązań jest ulga termomodernizacyjna . Dotyczy kosztów, które ponosimy w związku z modernizacją źródeł ciepła . Jeśli przeprowadzałeś tego typu działania, pamiętaj o odliczeniu tej kwoty od podatku!

Ulga termomodernizacyjna - odlicz ją od podatku

Jeśli nie kwalifikujesz się do programu „Czyste powietrze” (można z niego skorzystać, jeśli nasz dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie) to wciąż możesz skorzystać z państwowej pomocy.

Ulga termomodernizacyjna w 2020 wyniosła aż 3 miliardy złotych ! Taką kwotę Polacy odpisali sobie od podatków. Są to gigantyczne pieniądze, co wiąże się z tym, że ulga daje ogromne możliwości. Jednorazowo możemy od podstawy opodatkowania odliczyć 53 tysiące złotych .

Jeśli przeprowadzaliśmy prace związane z modernizacją źródła ciepła, koniecznie pamiętajmy o tym przy składaniu zeznania podatkowego . Wypełnijmy określone pola , które dotyczą kosztów poniesionych na tego typu inwestycje.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, gdy dopiero budujemy dom i wybieramy dane rozwiązania proekologiczne? Niestety nie. Ulga dotyczy tylko istniejących budynków, w których źródło ciepła jest wymieniane lub modernizowane , ponieważ nie spełnia norm energooszczędnych.

Ulga termomodernizacyjna - kto może skorzystać?

Możemy skorzystać z tego rozwiązania, jeśli przeprowadzamy czynności związane z zakupem i montażem olejowych i gazowych kotłów, kolektorów słonecznych, fotowoltaiki, pompy ciepła czy prac związanych z podłączeniem sieci ciepłowniczej lub gazowej . Możliwości jest znacznie więcej, można o tym przeczytać na rządowej stronie podatki.gov.pl .

Pamiętajmy, że działania związane z modernizacją źródła ciepła muszą zakończyć się w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego , kiedy ponieśliśmy pierwszy wydatek. Wszystko liczymy od 1 stycznia 2019 roku .

Źródło: money.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

undefined

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy