Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > „Uwaga chodzę!”. Jak stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń w domu?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.11.2023 10:04

„Uwaga chodzę!”. Jak stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń w domu?

Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?
Instagram/just.baby

Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem? To pytanie brzmi co najmniej kontrowersyjnie, nieprawdaż? Jeśli jednak kiedykolwiek widzieliście, do czego zdolne są małe dzieci, z pewnością zrozumiecie nasze rozważania.

Maluchy potrafią być naprawdę niesamowicie kreatywne. Wspinanie się po meblach, chowanie do szuflad, czy wtykanie palców do kontaktu, to tylko kilka z nielicznych dziecięcych pomysłów. Czy możemy w jakiś sposób uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji dziecięcych zabaw?

Bezpieczny dom, czyli jaki?

Każdy młody rodzic marzy o tym, aby jego dziecko był zdrowe, bezpieczne i prawidłowo się rozwijało. To właśnie dlatego regularnie chodzimy do lekarza ze swoimi pociechami, przygotowujemy im smaczne, zbilansowane posiłki i reagujemy na wszelkie drobne infekcje.

Czy jednak mamy świadomość jak ogromnym zagrożeniem dla dzieci bywa typowa domowa codzienność? Mały człowiek to ciekawa świata osoba, która niekoniecznie musi rozumieć ciąg przyczynowo-skutkowy swoich decyzji.

W końcu, jeśli umiem wstawać, to czemu nie mogę wstawać pod stołem? Jeśli zejdę sam z łóżka, to czemu nie mogę schodzić sam z wysokiego krzesła? Skoro mogę porozrzucać klocki, czemu mama krzyczy, gdy rozrzucam ubrania? Jeśli by się nad tym zastanowić, dzieci myślą w pełni logicznie. Przy okazji, umielibyście tak zasnąć?

Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

Jeśli kiedykolwiek widzieliście na żywo bądź w Internecie, do czego zdolne są kreatywne maluchy, z pewnością zastanawialiście się jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem? Absolutną podstawą są silikonowe nakładki na wszelkie ostre krawędzie stołów, czy szafek.

Lepiej pocieszyć malucha z powodu kolejnego guza, niż zastanawiać się, czy w niedzielę o 14 przyjmą nas na SORze z powodu rozciętej głowy. Z tego samego powodu warto kupić zabezpieczenia do szuflad, drzwi i okien.

Niech to będzie zwykły klips, który z łatwością odczepicie, kłódka zamykana na szyfr, czy jakiekolwiek zabezpieczenia magnetyczne montowane od wewnątrz szuflad. Najważniejsze, aby utrudnić dziecku samodzielne otworzenie drzwi. Oczywiście zabezpieczenia najlepiej byłoby podwoić, a najlepiej potroić, jeśli mamy w domu kilku małych urwisów.

Ochroń zdrowie i życie dziecka za grosze

W każdym większym markecie możecie znaleźć również specjalne zabezpieczenia do kontaktów. Koniecznie zabezpieczcie dostęp do gniazdek, zwłaszcza tych umiejscowionych blisko podłogi. Nie trzeba nikomu przypominać, co stanie się, jeśli maluch zainteresuje się „dziwnym przedmiotem” w ścianie.

Jeśli dopiero wyporządzacie swoją kuchnię, zadbajcie również o zabezpieczenie kuchenki. Najlepiej jednak od małego uczycie swoje pociechy, aby nie bawiły się wszystkimi pokrętłami, od których dosięgną.

Pamiętajcie również, że podstawą bezpieczeństwa jest także wasza wzmożona rozwaga i czujność. Chociaż poniższy film z pewnością jest zabawny, może lepiej wymyślić bardziej bezpieczną formę czesania naszej pociechy?

Zobacz także: