Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Uważaj na taki czosnek w sklepie. Lepiej uprawiaj go w swoim ogrodzie
Adam Moskal
Adam Moskal 31.03.2023 12:35

Uważaj na taki czosnek w sklepie. Lepiej uprawiaj go w swoim ogrodzie

Czosnek w sklepie
canva/Odua Images

Czosnek jest bardzo ważnym składnikiem naszej kuchni, dlatego w większości domów można znaleźć przynajmniej jedną główkę. Niestety w sklepach coraz częściej dostępny jest importowany czosnek z Chin, który jest gorszej jakości. Zdradzamy jak go unikać i przy okazji wyjawiamy sposób uprawy rodzimego czosnku w ogrodzie. 

Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego?

Zadanie nie jest proste, jednak są sposoby, aby znaleźć różnicę. Przede wszystkim na początku należy dokładnie przyjrzeć się każdej główce. Czosnek z Polski ma delikatnie różowy lub lekko fioletowy kolor, z kolei chiński zwykle jest idealnie białe. Importowane warzywo ma dodatkowo odrobinę większe rozmiary. 

Chiński czosnek rzadziej kiełkuje, co jest spowodowane dodawaniem do niego chemicznych środków powstrzymujących rozwój. Polska odmiana ma o wiele silniejszy smak i aromat, jest także ostrzejsza. Produkt z Chin jest łagodniejszy, mniej intensywny i niekiedy jest delikatnie słodki. 

Projekt bez tytułu (9).png
canva/canva/wsfurlan, Getty Images Signature
Wynieś z domu czym prędzej. Inaczej poczujesz przykre konsekwencje

Dlaczego czosnek z Chin jest w tak wielu sklepach?

Podyktowane jest to przede wszystkim ceną. Chińczycy uprawiają czosnek znacznie taniej, przez co sklepy chętniej skupują właśnie tę odmianę. Jego ładny wygląd zachęca konsumentów do kupowania. Niestety zawiera znacznie mniej wartości odżywczych w porównaniu do rodzimego produktu. Dlatego właśnie zaleca się, aby zrezygnować z jego kupowania, co poza korzyściami zdrowotnymi, wspomoże również polskie biznesy. 

Jak uprawiać czosnek w ogrodzie?

Podczas stawiania pierwszych kroków z uprawą czosnku, najlepiej wyposażyć się w plastikową butelkę, następnie odciąć od niej część z nakrętką. Zagiąć ostre krawędzie, podgrzewając żelazkiem. Pojemnik wypełniamy wodą, na wygiętych częściach butelki układając główkę czosnku. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody, która będzie powoli zmniejszać swój poziom. Po dwóch dniach czosnek powinien zacząć wypuszczać drobne korzonki, które po 10 dniach będą sięgać już do połowy butelki.

Gdy tak się stanie, należy przesadzić wyhodowaną roślinę do doniczki. Pamiętając, aby główka czosnku była całkowicie pokryta ziemią. Miejsce, w którym czosnek będzie się rozwijać, powinno być nasłonecznione i regularnie podlewane. Po dwóch miesiącach należy przesadzić roślinę do ogrodu lub większej doniczki. Gdy szczypior zacznie się załamywać i pojawią się kwiatostany, możemy zebrać czosnek.

Tak wyhodowane warzywo nadaje się świetnie do użycia w kuchni, mamy wówczas pewność, że wyrosły w jak najlepszych warunkach i nie są wspierane chemicznymi nawozami.

Tagi: czosnek