Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wynieś z domu czym prędzej. Inaczej poczujesz przykre konsekwencje
Adam Moskal
Adam Moskal 31.03.2023 11:26

Wynieś z domu czym prędzej. Inaczej poczujesz przykre konsekwencje

Bałagan w sypialni
canva/Marc Dufresne, Getty Images Signature

Wiosenne porządki powinny obejmować nie tylko mycie okien oraz trzepanie dywanów. Warto poświęcić nieco więcej czasu na uporządkowanie zbędnych rzeczy, które zalegają w domu. Niżej zdradzamy co wyrzucić bez żadnej straty. 

Sprzątanie na wiosnę

Polacy od lat oddają się tradycji generalnego sprzątania na wiosnę. W miastach często w tym czasie można zauważyć osoby zmywające okna, a na blokowiskach roznoszą się odgłosy trzepania dywanów. Nie inaczej jest na wsiach. To nie wszystko co powinno się wykonać w ramach sprzątania. 

Po zimie zalegają bowiem w naszych domach liczne przedmioty, których funkcjonalność pozostawia już wiele do życzenia. Przeterminowane kosmetyki, stare gazety i ulotki, a także wiekowe ubrania są rzeczami, które bez wyrzutów sumienia można wyrzucić lub oddać do miejsc, zajmujących się recyklingiem. 

Sypią po panelach i przejeżdżają mopem. Sprzątaczki tak je nabłyszczają i polerują

Co wyrzucić na wiosnę z domu?

Początek wiosny to idealny moment na przejrzenie swojej garderoby. Z pewnością w wielu domach znajdzie się przynajmniej jedna szafa, w której trzymane są stare ubrania. Nie warto ich gromadzić. Zalecamy przejrzeć je i oddać do punktów, które je zbierają. Przechowywanie ich stwarza dodatkowo ryzyko pojawienia się moli ubraniowych, co może przynieść przykre konsekwencje. 

Przy okazji można zerknąć na stare dekoracje. Choć przywiązujemy się do nich z łatwością, wiekowe bibeloty nie prezentują się tak ładnie jak dawniej. Jeśli czas mocno je naruszył, lepiej je zwyczajnie wyrzucić i zrobić miejsce na nowe.

Projekt bez tytułu (7).png
canva/Изображения пользователя isoletta

 

Przejrzyj dokładnie szuflady

W łazience dobrze jest przewertować pojemniki ze starymi kosmetykami. Te nie tylko tracą z czasem jakość i działanie, ale mogą także się przeterminować. Używanie takich kosmetyków zwiększa ryzyko reakcji alergicznych, dlatego trzeba się ich pozbyć. 

Szuflady pełne starych gazet, ulotek, sprzętów elektronicznych, kabli czy zepsutych pilotów i słuchawek to norma. Dla wygody i zrobienia wolnego miejsca dobrze jest je zutylizować. Papier oczywiście należy wyrzucić do makulatury, a sprzęty elektroniczne do elektrośmieci. 

Tagi: Sprzątanie