DomekIOgrodek.pl Porady domowe W tym roku do stojaka na choinkę koniecznie wrzuć kilka monet. Drzewko będzie najpiękniejsze w całej okolicy
fot. mladn61, Pavol Klimek / canva.com

W tym roku do stojaka na choinkę koniecznie wrzuć kilka monet. Drzewko będzie najpiękniejsze w całej okolicy

25 grudnia 2022
Autor tekstu: Magdalena Cichocka

W okresie bożonarodzeniowym w wielu domach dumnie stoją przystrojone choinki. Osoby, które zdecydowały się na żywe drzewko powinny o nie zadbać w szczególny sposób, by jak najdłużej cieszyła oko. Jeden ze sposobów znany jest od lat i mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się nieskuteczny, ma swoje logiczne wyjaśnienie. Oto patent, jak sprawić, by choinka dłużej była świeża.

Żywe drzewka mają to do siebie, że w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji szybko marnieją. Gubią igły, robią się brązowe lub wysychają. Do przedłużenia ich żywotności wystarczą jedynie monety. Tłumaczymy, które wybrać i gdzie je umieścić.

Żywa choinka - pielęgnacja

Drzewko bożonarodzeniowe to pielęgnowana od wielu lat tradycja. Co roku ludzie tłumnie wybierają się do sklepów, by kupić żywe drzewko i postawić w mieszkaniu. Na rynku dostaniemy dwa rodzaje żywych choinek - jodły i świerki. Jodły są droższe, natomiast dłużej cieszą oko i wolniej gubią igły.

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, jak przedłużyć życie drzewka. Jednym z nich jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Suche powietrze sprawia, że igły szybko stają się szare, brązowe i opadają.

Warto również pamiętać, by nie dotykać niepotrzebnie choinki . Każdy ruch może przyczynić się do opadnięcia kolnych igieł. W przypadku żywych drzewek sprawdza się również zasada - im mniej tym lepiej. Mniejsza ilość ozdób przedłuży żywotność rośliny.

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie dostępu do wody. Istotne jest, by miała ona nieco kwaśny odczyn . Do zakwaszenia wody sprawdzą się miedziane monety.

Monety na przedłużenie życia choinki

Z tego sposobu korzystały nasze babcie i prababcie. Aby przedłużyć żywotność choinki, wystarczy umieścić pień drzewka w wodzie, w której znajdują się miedziane monety. Woda zmieni wówczas odczyn na kwaśny, co z kolei zminimalizuje rozwój bakterii gnilnych.

W polskim obiegu znajdziemy wiele miedzianych monet. Nominały o wartości 10, 20, 50 groszy oraz 1 złoty wybijane są z miedzioniklu, czyli mieszanki miedzi i niklu. Ponadto miedź znajdziemy również w najmniejszych nominałach, czyli monetach 1, 2 i 5 groszy . Te zostały wykonane z mieszanki miedzi, cynku i odrobimy manganu. Miedź znajdziemy również w monetach dwu i pięciozłotowych.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia — każda złotówka ma znaczenie.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Cichocka

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy