Wchodzi 1 stycznia 2024. Nowy podatek jest już pewny, odczujesz go przy każdych zakupach do domu
Od 1 stycznia 2024 roku zapłacimy więcej za produkty pakowane w plastikowe opakowanie. Wszystkiemu winny jest nowy podatek od plastiku. Ma zniechęcić producentów do używania tego materiału. Jak odbije się na nas?
Podatek od plastiku wpłynie na ceny wielu produktów. Na przestrzeni lat ma jeszcze wzrosnąć. W artykule wyjaśniamy, o co chodzi z nową opłatą za produkty w plastikowych opakowaniach.
W plastik pakowana jest masa produktów. Czy podatek od plastiku to zmieni?
Producenci do plastikowych opakowań wsadzają nawet produkty, które tego nie wymagają. W plastikowych foliach umieszczane są nawet warzywa i owoce. Może to zmienić nowy podatek od plastiku.
Już wiadomo, że wejdzie w życie wraz z początkiem 2024 roku na podstawie nowelizacji dwóch ustaw. Ministerstwo klimatu chce ograniczyć użycie opakowań jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Kto zapłaci podatek od plastiku?
Niestety na podatku od plastiku ucierpimy my. To klienci będą musieli zapłacić za produkty w jednorazowych opakowaniach. Jak dokładnie będzie to wyglądało? Niżej wyjaśniamy, jak będzie naliczany nowy podatek.
Ile wyniesie podatek od plastiku? Z czasem będzie rósł
Sprzedawcy dolicza opłatę do kosztu produktu. Właśnie dlatego to my poniesiemy konsekwencję podatku od plastiku. Możemy spodziewać się, że ceny pójdą do góry u następujących przedsiębiorców, którzy prowadzą:
- lokale gastronomiczne, w których wydają produkty jednorazowego użytku (sztuczce, kubeczki);
- automaty wydające napoje lub żywność zapakowane w opakowania jednorazowe z tworzyw sztucznych;
- jednostki handlu detalicznego;
- jednostki handlu hurtowego.
Stawki za produkty w opakowaniach jednorazowych będą rosły. Z początku mają wynosić od 20 groszy do 25 groszy. Jednak mogą różnic się w zależności od opakowania i rodzaju produktu. Niżej zdradzamy więcej.
Kto ucierpi na podatku od plastiku?
Koszty związane z nowym podatkiem od plastiku zostaną przeniesione przede wszystkim na konsumentów. Jednak przedsiębiorcy też zostaną zobowiązani, do wytwarzania mniejszej ilości jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.
To nie jedyne przepisy, które mają wpłynąć na mniejszą ilość plastikowych odpadów. Wraz z początkiem roku ma zacząć obowiązywać kaucja za plastikowe butelki.