Wlewam do jamy turkucia podjadka. Błyskawicznie z niej ucieka, wtedy mogę go złapać
Turkuć podjadek to ciekawy owad, który może poszczycić się mianem największego w Polsce. Żyje pod ziemią, dlatego wiele osób nie wie, jak on dokładnie wygląda. Często nie jesteśmy świadomi, że to właśnie turkuć podjadek niszczy nasze plony. Jak rozpoznać turkucia i jak się go pozbyć? Mam na to sprawdzony sposób.
Jak poznać, że to turkuć podjadek niszczy nasze uprawy?
Turkucia podjadka poznamy przede wszystkim po jego wielkości. Osiąga od 3,5 cm do nawet 7 cm długości, co czyni go jednym z największych owadów w Polsce. Z wyglądu przypomina żuka, ponieważ ma gruby pancerz w kolorze brązowy. Poza tym turkuć podjadek ma charakterystyczne i mocno rozbudowane przednie odnóża.
Turkuć podjadek żeruje na naszych uprawach. Drąży tunele pod ziemią i zjada korzenie roślin, które zaczynają usychać i więdnąć. Natomiast w nocy turkuć podjadek wychodzi na powierzchnię i podjada liście oraz łodygi. To właśnie odróżnia turkucia od kretów i nornic. Czasem możemy też zauważyć tunele turkucia.
Nawet ja już wiemy, że w naszym ogrodzie grasuje turkuć podjadek, to często nie wiemy, jak się go pozbyć.
Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu?
Turkucia podjadka możemy w naprawdę prosty sposób pozbyć się z ogrodu. Kiedy u mnie pojawił się turkuć podjadek i zaczął niszczyć moje uprawy, szybko się go pozbyłam. Wystarczy znaleźć gniazdo owada i wlać do niego trochę oleju. Turkuć będzie musiał się wynieść i poszukać nowego domu.
Poza tym wokół moich upraw sadzę teraz rośliny, za którymi turkuć podjadek nie przepada. Wśród roślin, których turkuć nie lubi, możemy wymienić olszę czarną, szachownicę kostkową lub koronę cesarską.
Turkuć podjadek bywa pożyteczny
Turkuć podjadek niszczy nasze uprawy, ale z drugiej strony bywa też pożyteczny. Przede wszystkim żywi się szkodnikami, które mogą niszczyć nasze rośliny. Do jego diety zaliczają się pająkami, jajami larw i ślimakami.
Co ciekawe turkuć podjadek w pierwszej kolejności wybiera szkodniki. Dopiero kiedy w ogrodzie jest ich zwyczajnie za mało, turkuć podjadek zaczyna zjadać liście i łodygi naszych roślin.