Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Włożyła do dziury torebkę po herbacie i przysypała ziemią. Po roku nie wierzyła własnym oczom
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 01.03.2023 11:36

Włożyła do dziury torebkę po herbacie i przysypała ziemią. Po roku nie wierzyła własnym oczom

Zużyte torebki od herbaty
canva/victorass88, Getty Images

Torebki od herbaty powinny być nie tylko biodegradowalne, ale również nie mogą szkodzić zdrowiu. Naukowcy odkryli jednak, że może być inaczej. Jak się okazuje, wiele torebek na herbatę zawiera niebezpieczne substancje i mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Z czego wykonano torebki do herbaty?

Jak się okazuje torebki od herbaty, zwłaszcza te tańsze, mogą zawierać takie składniki jak chlor, różnego rodzaju barwniki, pestycydy i inne substancje. Naukowcy sugerują, że epichlorohydryna, która także niekiedy znajduje się w torebkach od herbaty, może negatywnie wpływać na naszą płodność.

Mało tego, niektóre torebki często posiadają plastik, który zalany wrzątkiem może uwalniać nawet 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku oraz 3,1  miliarda cząstek nanoplastiku. Jako surowiec do produkcji torebek od herbaty wykorzystuje się niekiedy polipropylen. Nie jest on szkodliwy dla człowieka, tak szkodzi przyrodzie, zwłaszcza zwierzętom. Dlatego w wielu krajach nałożono ograniczenia i nie wolno stosować polipropylenu do tworzenia woreczków do parzenia herbaty. Mowa tutaj m.in. o Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Z czego zatem powinny zostać wyprodukowane torebki do herbaty? Z celulozy albo skrobi ziemniaczanej.

Zużyte torebki od herbaty na sznurku.png
canva/JudahArt
Najlepsze dni w 2023 roku na sianie ogórków. Zbiory będą niesłychane

Biodegradowalne torebki od herbaty

Dr Alicia Mateos-Cárdenas z University College Cork przeprowadziła testy biodegradowalności torebek od herbaty. Wykorzystała do tego 16 sztuk, które zakopała w swoim ogrodzie. Podczas testów sprawdzała zakopane woreczki do herbaty regularnie: po trzech tygodniach, trzech miesiącach oraz sześciu miesiącach i na samym końcu po roku. Jak się okazało, po wykopaniu torebek na herbatę, praktycznie nie uległy rozkładowi. Mało tego, udało się określić, że w ich składzie znalazł się rodzaj bioplastiku, który w teorii nie powinien się tam znaleźć.

Wywołało to nie małą burzę w Internecie i zwróciło uwagę na używanie plastiku w miejscach, w jakich być go nie powinno.

Czy herbata w torebkach jest szkodliwa?

Wszystko zależy przede wszystkim od jakości torebek, z jakich zostały wykonane oraz jakości herbaty. Im herbata jest droższa tym mamy większą pewność, że użyto do jej produkcji odpowiednich surowców. 

Dlatego, jeśli już zależy nam na piciu herbaty z torebki, warto wydać nieco więcej pieniędzy. Zwracaj uwagę na wielkość torebek, jak i gatunek herbaty. Chociaż nadal najlepszy sposobem na jej picie jest tradycyjne parzenie zwykłych liści. 

Tagi: herbata