Najlepsze dni w 2023 roku na sianie ogórków. Zbiory będą niesłychane
Ogródek gruntowy jest najbardziej popularną rośliną uprawną w Polsce. Istnieją dwa sposoby ich sadzenia. Niemniej, w każdym przypadku zawsze trzeba w ścisły sposób przestrzegać dat, w jakich winno się je sadzić. W niniejszym artykule powiemy, kiedy siać ogórki.
Czym jest ogórek gruntowy?
Jest warzywem, które korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Oczyszcza organizm z toksyn oraz wody, a także pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Z powodu swojego smaku może być stosowany jako dodatek do potraw, ale jako oddzielna przekąska również sprawdza się naprawdę świetnie. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na jego uprawę.
Dziadek mieszał 3 składniki i nawoził nimi pomidory. Co roku zbiory nie mieściły się w głowieKiedy uprawiać ogórka gruntowego?
Wszystko zależne jest od metody, którą wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się na metodę tradycyjną siania ogórków, warto zapamiętać poniższe daty siewu:
Marzec: od 1 do 6, od 22 do 28 oraz 30 i 31,
Kwiecień: od 1 do 5, od 8 do 12, od 22 do 26 oraz 29 i 30,
Maj: od 1 do 3, od 7 do 10, od 20 do 25, oraz 28 i 31,
Czerwiec: od 1 do 3, od 5 do 9, od 19 do 25 oraz od 27 do 30,
Lipiec: od 1 do 2, od 4 do 9, od 18 do 24 oraz od 27 do 31.
W przypadku drugiej metody, kiedy zaczynamy ogórki od siewu w doniczki, można siać je od drugiej połowy kwietni. Natomiast do gruntu właściwego przenosimy je podczas przełomu maja i czerwca.
Pamiętaj, że ogórki gruntowne słabo znoszą chłód, dlatego warto trzymać je w domy do tak zwanej “Zimnej Zośki” (15 maj).
Co zrobić, aby zbioru ogórków gruntowe rosły obficie?
Najlepiej sadzić je w podłożu zasadowym, glebie próchnicznej, przepuszczalnej. Dlatego jesienią najlepiej przeprowadzić wapnowanie. Zaleca się stosowania obornika jako nawóz.
Pamiętajcie również o dobraniu odpowiedniego towarzystwa dla naszych ogórków. Najlepiej będą rosły obok fasoli, cebuli oraz grochu. Polecamy unikać sadzenia obok ogórków tych z rodzaju dyniowatych, gdyż przyciągają szkodniki oraz choroby, jakie mogą zaszkodzić naszej uprawie.