Zrób to przed wrzuceniem ręczników do pralki. Będą mięciutkie jak baranek
Miękkie ręczniki w domu są dla wielu osób bardzo ważne. Przyjemne w dotyku, po kąpieli czy prysznicu poprawiają nastrój. Co jednak zrobić, aby na długo zachowywały swoją miękkość? Moczenie ręczników to sposób na to, aby pozostawały przyjemne w dotyku na dłużej.
Jak prać ręczniki, aby zawsze były miękki i puchate?
Bardzo istotną kwestią jest to, w jaki sposób pierzemy ręcznik. Istotne kwestie, mające znaczący wpływ na zachowanie trwałości i jakości naszych ręczników to:
- pranie ręczników osobno
- pranie ręczników zgodnie z zaleceniami producentów jest niezwykle istotne. Najlepszą temperaturą i zalecaną przez producentów jest 60 stopni Celsjusza. Zabija większość wirusów oraz bakterii, a co najważniejsze nie jest niebezpieczna dla włókien. Zbyt wysoka temperatura może je zwyczajne uszkodzić,
- suszenie ręczników w suszarce bębenkowej to też skuteczny sposób na to, aby zachowały miękkość i puszystość. Jeśli nie masz takiej na swoim wyposażeniu, można je powiesić na rozkładanej, prętowej suszarce blisko grzejnika.
Warto pamiętać o wspomnianych przez nas metodach, ale jest jedna rzecz, którą należy wykonać przed praniem ręczników.
To najgorszy szkodnik drzew owocowych, uporasz się z nim już w lutym. Musisz się spieszyćMoczenie ręczników przed praniem zachowa ich miękkość
Dobrym sposobem na zachowanie miękkości naszych ręczników jest mały patent, jakim jest moczenie ich przed praniem. Warto też zrobić coś takiego z nowymi ręcznikami, gdyż pozwoli to wypłukać z nich m.in. nadmiar barwnika, a do tego otworzy włókna bawełniane. To sprawi, że ręcznik stanie się chłonniejszy.
Takie moczenie daje również możliwość lepszego ich wyprania, a przede wszystkim brud spiera się zdecydowanie lepiej. Czynność ta może również pomóc zwalczyć mocniejsze zabrudzenia.
W czym najlepiej moczyć ręczniki?
Moczenie ręczników nie jest długie może trwać trzydzieści minut albo godzinę. Chociaż, czas trwania może być nieco dłuższy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Do wody, z jakiej korzystamy, możemy dodać kilka, dostępnych w naszej kuchni produktów:
- Ocet pomoże rozluźnić włókna, co pozwoli na lepsze wypłukanie detergentów. Wystarczy szklanka octu, którą można dolać do ostatniego płukania.
- Sól i ocet pozwolą zabezpieczyć ręczniki przed odbarwieniami wywołane środkami do odplamiania tkanin.
- Ocet i soda połączone ze sobą nie tylko zmiękcza ręczniki, ale również wybielą. Dobrym sposobem jest uprzednio namoczyć je w ciepłej wodzie, a dopiero później dodać do prania ową mieszankę.
- Soda oczyszczona pomoże usunąć powstałe plamy, a także wybieli ręczniki, a co najważniejsze pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej rozpuścić trzy łyżeczki sody w pół szklance wody i dodać do płukania. Ręczniki powinny moczyć się całą noc, a następnego dnia trzeba je zwyczajnie wyprać.
- Kwasek cytrynowi zapewni ręcznikom lepszą biel. W tym celu trzeba rozpuścić go w gorącej wodzie w stosunku 3:7.
- Sok z cytryny ma podobne działanie do kwasku cytrynowego. Sok z cytryny należy wymieszać z dwoma litrami gorącej wody. W takiej mieszance moczymy ręczniki przez około dwie godziny, a następnie pierzemy.
- Proszek do prania również możemy wykorzystać do moczenia ręczników. Potrzebujemy rozpuścić proszek w dwudziestu litrach wody. Takie namaczanie powinno trwać od koło trzydziestu minut do godziny.
Korzystając z powyższych metod, ręczniki będą mięciutkie, a co najważniejsze nie uszkodzimy ich w żaden sposób.