Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wrzuciła do dziury torebkę po herbacie i zasypała ziemią. Po 1 roku nie wierzyła własnym oczom
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 31.05.2023 15:19

Wrzuciła do dziury torebkę po herbacie i zasypała ziemią. Po 1 roku nie wierzyła własnym oczom

Torebka od herbaty
Zdjęcie użytkownika Dr Alicia Mateos #PlasticsTreaty na Twitterze

Czy torebki od herbaty faktycznie ulegają rozkładowi i są bezpieczne dla środowiska? Znana doktor biologii przeprowadziła test na popularnej herbacie zielonej z jaśminem. Producent zaznaczył, że torebki są w pełni biodegradowalne. Poznaj wyniki eksperymentu.

Torebki od herbaty są biodegradowalne? Przeprowadzono test

Ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej popularne. Plastikowe słomki odeszły do lamusa, a firmy coraz częściej wypuszczają na rynek produkty w opakowaniach biodegradowalnych lub takich, które można ponownie wykorzystać podczas recyklingu. 

Przykładem takiej firmy jest Tesco, które promowało swoje herbaty jako w pełni ekologiczne. Pewna pani doktor z University College Cork na południu Irlandii, przeprowadziła test, który miał potwierdzić biodegradowalność torebki od herbaty.

Wynikami eksperymentu podzieliła się na swoim profilu na Twitterze. Pod postem pojawiła się lawina komentarzy. Internauci wprost nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli. Czy torebka od herbaty rzeczywiście uległa rozkładowi?

Drożdże przydają się nie tylko w kuchni. Oniemiejesz gdy zobaczysz ich działanie w ogrodzie Posadziłem je w ogrodzie. Nornice uciekły z dnia na dzień

Wyniki eksperymentu zaskoczyły wszystkich

Dr Alicia Mateos-Cárdenas zakopała w swoim ogrodzie 16 torebek zielonej herbaty z jaśminem firmy Tesco. Ich stan sprawdzała regularnie. Po trzech tygodniach torebki nie rozłożyły się. Po trzech i sześciu miesiącach także.

Gdy odkopała torebki po roku, okazało się, że w dalszym ciągu są w stanie nienaruszonym. Efekt eksperymentu był więc zaskakujący. Torebki promowane jako ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska, w rzeczywistości były wykonane z nierozkładających się materiałów.

Co tak naprawdę znajduje się w torebkach od herbaty?

Torebki od herbaty powinny być produkowane między innymi ze skrobi kukurydzianej lub z celulozy. W praktyce kryje się w nich cała masa substancji szkodliwych dla środowiska.

90% torebek od herbaty zawiera mikroplastik, polipropylen, który nadaje im kształt, a nawet chlor, pestycydy i sztuczne barwniki. Okazuje się jednak, że mimo iż kupimy herbatę z myślą o ekologii, to najprawdopodobniej i tak torebki nigdy się nie rozłożą.