Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wsyp do doniczek. Bratki obsypią się kwiatami
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 13.03.2024 15:21

Wsyp do doniczek. Bratki obsypią się kwiatami

bratki
Fot. shutter/Bremerlemons

Bratki są fantastycznymi roślinami. Te niewielkie kwiaty w różnych kolorach i odcieniach zdobią nasze ogrody, balkony i tarasy od wiosny aż do jesieni. Bratki, mimo, że są proste w uprawie, mogą słabo kwitnąć lub nie kwitnąć wcale.

Związane jest to z podstawowymi błędami w pielęgnacji. Dlaczego bratki nie kwitną? Czym je nawozić i jakie mają wymagania glebowe?

Zapewnij bratkom odpowiednie stanowisko

Bratki są prostymi w uprawie kwiatami, jednak musisz pamiętać o kilku kluczowych elementach pielęgnacji. Kwiaty czują się dobrze zarówno w nasłonecznionych, jak i zacienionych stanowiskach. Zbyt intensywne słońce może je jednak popalić.

Absolutnie najważniejszą rzeczą jest podlewanie i nawożenie. Bratki natychmiast reagują na niedobór wody i składników odżywczych. To właśnie dlatego słabo kwitną. Na dno doniczek warto wsypać glinkę do roślin, która świetnie zatrzymuje wilgoć.

Sama gleba musi być lekka, przepuszczalna i żyzna. Musi mieć także lekko kwaśny odczyn pH. Bratki potrzebują azotu, potasu i fosforu, to wtedy będą pięknie kwitnąć. Wszystko zapewnisz im, stosując kuchenny odpad.

bratki.jpg
canva/Traci Hardin

 

 

Wsyp do doniczek, a braki będą kwitły aż do późnej jesieni

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon, nie możesz zapomnieć o nawożeniu. Bratki lubią lekko kwaśny odczyn gleby, dlatego też warto zastosować do nich fusy po kawie. Rozsyp je w doniczce i wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu.

Pamiętaj, aby wcześniej wysuszyć fusy. Nie wykorzystuj fusów po kawie z cukrem, ponieważ przyciągniesz muchy i inne owady. Jeśli natomiast wsypiesz mokre fusy, w doniczce szybko pojawi się pleśń.

Dlaczego fusy po kawie są tak cennym nawozem? Do jakich roślin je stosować?

Fusy po kawie możesz stosować pod wszystkie rośliny kwasolubne. Skrzydłokwiat, hortensje, różanecznik będą pięknie kwitły. Fusy warto rozsypać także pod borówką amerykańską, a bogato zaowocuje.

Fusy są bogatym źródłem azotu, potasu i fosforu. Związki te wzmacniają rośliny od korzeni aż po liście. Rośliny pobierają więcej produktów odżywczych, są odporne na szkodniki i choroby. Liście i łodygi mają piękny, zielony kolor, a pąki kwiatowe pojawiają się jeden za drugim.

bratki.jpg
canva/Bhakpong

Zobacz także: