Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Rozpuść w wodzie i podlej. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.03.2024 08:29

Rozpuść w wodzie i podlej. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami

skrzydłokwiat
Fot. shutter/Elizaveta Elesina, canva/iropa

Skrzydłokwiat pielęgnowany w domu może kwitnąć i cały rok. Jego duże, zielone liście i białe kwiaty wyglądają obłędnie. Skrzydłokwiat ma jednak konkretne wymagania, które musimy spełnić, by cieszyć się widokiem nowych pąków kwiatowych.

Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiednich warunków, to nie zakwitnie. Jedną z kluczowych czynności jest nawożenie. Rozpuść w wodzie i podlej, a skrzydłokwiat obsypie się kwiatami.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat nie jest wcale wymagającą i kapryśną rośliną. Musimy jedynie pamiętać o podstawach pielęgnacji. Skrzydłokwiat lubi ziemię lekką, przepuszczalną, żyzną o lekko kwaśnym odczynie pH. 

Lubi również ciepłe stanowiska z rozproszonym światłem. W cieniu skrzydłokwiat nie zakwitnie. Zimą skrzydłokwiat podlewamy raz w tygodniu. Latem natomiast raz na 3-4 dni. Ziemia musi być wilgotna, lecz nie mokra, ponieważ za chwilę pojawi się grzyb. 

Bardzo ważne jest także zraszanie liści i nawożenie. Regularnie usuwamy również zwiędłe liście i kwiaty, by dać miejsce nowym. Jeśli skrzydłokwiat ma niedobory podstawowych składników odżywczych, to nie licz na to, że zakwitnie. 

skrzydłokwiat.jpg
canva/GavinD

Podlewaj raz w miesiącu. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami

Skrzydłokwiat by zakwitnąć potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Tych składników odżywczych dostarczysz mu w prosty sposób. Wystarczy, że w szklance ciepłej, odstanej wody rozpuścisz łyżeczkę żelatyny, a następnie rozcieńczysz roztwór 1 l wody.

Tak przygotowaną odżywką podlewaj skrzydłokwiat raz w miesiącu, a zobaczysz, że za chwilę zakwitnie jak nigdy przedtem. W pielęgnacji rośliny przydadzą się także fusy po kawie. Zawierają one potas, magnez, fosfor i azot, jednak w dużo mniejszej ilości, niż żelatyna. Fusy natomiast zakwaszają glebę, co skrzydłokwiat lubi.

Odżywki wykorzystasz również do innych kwiatów

Odżywkę z żelatyny możesz z powodzeniem stosować do wszystkich roślin zielonych i kwitnących. Rośliny kwitnące wypuszczą więcej nowych pąków, a te, które nie kwitną, będą lepiej rosły, a ich liście zyskają odcień głębokiej zieleni. Azot zwiększa również odporność na choroby.

Fusy po kawie rozsypuj wyłącznie w doniczkach roślin, które lubią kwaśny odczyn gleby. Do takich kwiatów należą także anturium, dracena, kaktusy, sansewierie, krotony, czy paprocie. Jeśli rozsypiesz fusy pod rośliną, która nie toleruje kwaśnego podłożą, po prostu ją zniszczysz.

skrzydłokwiat.jpg
canva/Vladimir1965

Zobacz także: