Rozpuść w wodzie i podlej. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Skrzydłokwiat pielęgnowany w domu może kwitnąć i cały rok. Jego duże, zielone liście i białe kwiaty wyglądają obłędnie. Skrzydłokwiat ma jednak konkretne wymagania, które musimy spełnić, by cieszyć się widokiem nowych pąków kwiatowych.
Jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiednich warunków, to nie zakwitnie. Jedną z kluczowych czynności jest nawożenie. Rozpuść w wodzie i podlej, a skrzydłokwiat obsypie się kwiatami.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Skrzydłokwiat nie jest wcale wymagającą i kapryśną rośliną. Musimy jedynie pamiętać o podstawach pielęgnacji. Skrzydłokwiat lubi ziemię lekką, przepuszczalną, żyzną o lekko kwaśnym odczynie pH.
Lubi również ciepłe stanowiska z rozproszonym światłem. W cieniu skrzydłokwiat nie zakwitnie. Zimą skrzydłokwiat podlewamy raz w tygodniu. Latem natomiast raz na 3-4 dni. Ziemia musi być wilgotna, lecz nie mokra, ponieważ za chwilę pojawi się grzyb.
Bardzo ważne jest także zraszanie liści i nawożenie. Regularnie usuwamy również zwiędłe liście i kwiaty, by dać miejsce nowym. Jeśli skrzydłokwiat ma niedobory podstawowych składników odżywczych, to nie licz na to, że zakwitnie.
Podlewaj raz w miesiącu. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Skrzydłokwiat by zakwitnąć potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Tych składników odżywczych dostarczysz mu w prosty sposób. Wystarczy, że w szklance ciepłej, odstanej wody rozpuścisz łyżeczkę żelatyny, a następnie rozcieńczysz roztwór 1 l wody.
Tak przygotowaną odżywką podlewaj skrzydłokwiat raz w miesiącu, a zobaczysz, że za chwilę zakwitnie jak nigdy przedtem. W pielęgnacji rośliny przydadzą się także fusy po kawie. Zawierają one potas, magnez, fosfor i azot, jednak w dużo mniejszej ilości, niż żelatyna. Fusy natomiast zakwaszają glebę, co skrzydłokwiat lubi.
Odżywki wykorzystasz również do innych kwiatów
Odżywkę z żelatyny możesz z powodzeniem stosować do wszystkich roślin zielonych i kwitnących. Rośliny kwitnące wypuszczą więcej nowych pąków, a te, które nie kwitną, będą lepiej rosły, a ich liście zyskają odcień głębokiej zieleni. Azot zwiększa również odporność na choroby.
Fusy po kawie rozsypuj wyłącznie w doniczkach roślin, które lubią kwaśny odczyn gleby. Do takich kwiatów należą także anturium, dracena, kaktusy, sansewierie, krotony, czy paprocie. Jeśli rozsypiesz fusy pod rośliną, która nie toleruje kwaśnego podłożą, po prostu ją zniszczysz.
Zobacz także:
- Wlej do doniczek. Działa na ziemiórki lepiej niż żółty lep
- Jak chronić czereśnie przed szpakami?
- Jak użyźnić glebę po zimie? Kluczowy jest termin i technika