Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wsyp do piwonii już teraz. Wiosną zakwitną jak nigdy wcześniej
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.09.2023 17:39

Wsyp do piwonii już teraz. Wiosną zakwitną jak nigdy wcześniej

Jesienne nawożenie piwonii
Canva/skymoon13, Getty Images

Piwonie to piękne kwiaty, które wymagają specjalnego traktowania. Należą one do rodziny bylin o bardzo wyrazistym, intensywnym zapachu. Uważane są za dosyć wymagające w uprawie, jednakże z nadwyżką odwdzięczają się za trud włożony w ich pielęgnację.

Co musicie wiedzieć pielęgnacji piwonii? Wbrew pozorom nie tak wiele, jak Wam się wydaje. W tym artykule przedstawimy Wam, dlaczego jesienne nawożenie piwonii jest tak ważne oraz jak powinno ono przebiegać, aby piwonie zakwitły na wiosnę piękniej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Jesienne nawożenie piwonii – dlaczego jest tak ważne?

Jak wspomnieliśmy, piwonie to kwiaty, które potrzebują specjalnego traktowania. Powinno się je nawozić nawet dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. Nawożenie piwonii to druga, zaraz po odpowiednim stanowisku, cenna rada odnośnie ich uprawy.

Szczególnie istotne jest jesienne nawożenie piwonii. Dzięki niemu kwiaty lepiej zniosą trudną polską zimę i jeszcze piękniej odrodzą się na wiosnę. Z kolei wiosenne nawożenia ma na celu szybsze pobudzenie ich do życia i przygotowanie do kwitnienia.

Kiedy powinniśmy zacząć jesienne nawożenie piwonii? Eksperci radzą rozpocząć jesienne nawożenie piwonii na przełomie września i października. Zalecają oni oczywiście używanie naturalnych nawozów. Pytanie, które z nich powinniśmy wybrać?

Jesienne nawożenie piwonii.jpg
Canva/igaguri_1, Getty Images

Fusy po kawie jako jesienne nawożenie piwonii

Wielokrotnie na naszym portalu pisaliśmy o magicznych właściwościach fusów po kawie. Ten odpad spożywczy, który zwykle ląduje w koszu, może sukcesywnie pełnić funkcję nawozu do piwonii. Jak wykorzystać fusy po kawie jako jesienne nawożenie piwonii?

Nic prostszego. Wystarczy dobrze wysuszyć fusy po kawie, a następnie rozsypać je na przełomie września i października pod piwoniami. Następnie warto dobrze zmieszać je z ziemią. Fusy po kawie lekko zakwaszą glebę, co dodatkowo wzmocni kwiaty.

Mało kto wie, że fusy po kawie jako jesienne nawożenie piwonii są bogactwem składników odżywczych dla roślin. Zawierają one bogate złoża: azotu, potasu, fosforu, czy magnezu, przez co są niemalże tak samo skuteczne, jak specjalistyczne, chemiczne nawozy.

Obornik jako jesienne nawożenie piwonii

Niektórzy ogrodnicy preferują jednak tradycyjne podejście do nawożenia roślin. Jako jesienne nawożenie piwonii wybierają oni obornik. Wystarczy włożyć go do dużego wiadra, zalać wodą w proporcji 1:3 i odstawić go na tydzień w suche i ciemne miejsce.

Następnie należy go dobrze wymieszać, a gdy na powierzchni mieszaniny zaczną tworzyć się bąble, należy wylać go na karpę, rozdrobnić za pomocą wideł i podsypać mieszanką piwonie. Na jeden krzew piwonii zaleca się użyć 2 kilogramy mieszanki.

Obornik będzie oddawał cenne właściwości do gleby powoli. Pozytywnie na ten proces będzie wpływał deszcz i opady śniegu. Całość sprawi, że piwonie już na wiosnę zakwitną piękniej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Zobacz także:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10