monety
pixabay.com/aleksandra85foto (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 31 Stycznia 2021

Wymiana monet na banknoty

Chyba każdy z nas ma w domu zalegające monety - często trzymamy je w słoikach czy skarbonkach. Jeśli chcemy się ich pozbyć, to teraz możemy zrobić to szybko i łatwo. Narodowy Bank Polski stworzył specjalne automaty, które zamienią drobniaki na banknoty. Jak się z nich korzysta?

Większość z nas ma w swoim domu zapas drobniaków, które zalegają w przeróżnych miejsach - szufladach, słoikach czy skarbonkach.

Zwykle pozbywamy się ich, idąc do pobliskiego sklepu, jednak taka wymiana u ekspedienta trwa zwykle dość długo i nie zawsze jest dobrym wyjściem. Na szczęście istnieje alternatywa!

Automat do wymiany monet na banknoty

Narodowy Bank Polski stworzył specjalne automaty, które pomagają w wymianie monet na banknoty.

To urządzenie jest niezwykle przydane szczególnie w przypadku monet o drobnych nominałach, takich jak 1, 2 czy 5 groszy. Automat sam je szybko przeliczy i wyda nam banknoty. Co ważne, nie pobiera za to żadnej prowizji!

Przerażające odkrycie w pokoju dzieckaPrzerażające odkrycie w pokoju dzieckaCzytaj dalej

Urządzenie NBP przeliczy wszystkie monety, od 1 grosza do pięciozłotówki. Nie musisz ich sortować przed wymianą, maszyna zrobi to samodzielnie, a do tego wyświetli na ekranie kwotę. Po wydruku pokwitowania będzie można odebrać banknoty w kasie NBP.

- Za pomocą nowego urządzenia klienci mogą łatwo i szybko zamienić drobny bilon — samodzielnie wpłacając zmieszane duże ilości polskich monet o nominałach od 1 grosza do 5 złotych, uzyskują potwierdzenie w postaci wydruku - poinformował Narodowy Bank Polski.

Automaty w oddziałach Narodowego Banku Polskiego

Wcześniej podobna usługa również była dostępna w ofercie NBP, wtedy jednak bank pobierał prowizję, co dla wielu osób stanowiło barierę.

Teraz na szczęście korzystanie z urządzeń jest całkowicie bezpłatne i nie wiąże się z niczym dodatkowym. Możemy więc szybko i swobodnie wymienić zalegające drobniaki na praktyczne i zajmujące mniej miejsca banknoty.

Gdzie możemy znaleźć takie maszyny? Znajdują się one w oddziałach wojewódzkich Narodowego Banku Polskiego, np. w Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Opolu, Białymstoku czy Szczecinie.

Źródło: businessinsider.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News