Wymocz w nim nasiona koperku przed posianiem. Zioło wzejdzie po 4 dniach
Największym problemem kopru jest jego długie kiełkowanie, które może trwać nawet ponad dwa tygodnie. Ogrodnicy, aby przyspieszyć ten proces, stosują bardzo sprytną metodę moczenia nasion kopru w alkoholu. Dzięki temu zmiękczają okrywę nasienną i pozbawiają ich substancji, które hamują kiełkowanie. W efekcie koperek może wzejść nawet po 4 dniach.
Dlaczego koperek tak długo kiełkuje?
Nasiona kopru są wyposażone w twardą okrywę nasienną, która utrudnia im kiełkowanie. Woda przenika przez nią stosunkowo wolno, co znacznie wydłuża wschodzenie tego pysznego zioła.
Co więcej, nasiona pełne są olejków eterycznych, które dodatkowo spowalniają proces kiełkowania. Dlatego tak ważne jest, jeśli chce się, aby koper wykiełkował szybciej niż po 2 tygodniach, wymoczenie go w alkoholu. Ten nie tylko zmiękcza okrywę nasienną, ale dodatkowo rozpuszcza olejki eteryczne, wyłączając ich działanie.
Zrób wiosną 3 rzeczy, a truskawki będą 5 razy większe. Efekt oszołamiaMetoda na szybko kiełkujący koperek
Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na przyspieszenie kiełkowania kopru jest moczenie go w alkoholu. Nadają się do tego wszystkie trunki, które mają powyżej 40%. Co więcej, alkohol nie tylko zmiękcza osłonkę i usuwa olejki eteryczne, ale również dezynfekuje nasiona. Dzięki temu ryzyko chorób rośliny jest minimalne.
Aby wymoczyć nasiona, potrzebujemy czystego naczynie, lnianego woreczka, alkoholu oraz nasion. Nasiona wkłada się do woreczka, umieszcza w płynie i po 30 minutach wyciąga. Na koniec koniecznie trzeba wypłukać je czystą wodą z resztek alkoholu, aby ich nie uszkodził.
Jak siać koper?
Przede wszystkim zorientuj się, jaką temperaturę ma gleba. Powinna mieć powyżej 10 stopniu. Gdy koper wzejdzie, jest bardzo czuły na przymrozki. Sianie przeprowadza się rozrzucając nasiona na glebę i przysypując lekko ziemią.
Grunt do kopru powinien być luźny, warto uzupełnić go o humus lub kompost. Zioło lubi słońce, w zacienionym miejscu daje słabe plony. Podlewanie powinno być regularne, ziemia musi być stale wilgotna, lecz nie błotnista.