Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Żaden ocet. Pozbądź się kamienia z kranu i prysznica w kilka minut
Kamil Świętek
Kamil Świętek 11.09.2023 10:59

Żaden ocet. Pozbądź się kamienia z kranu i prysznica w kilka minut

Usuwanie kamienia z prysznica
Fot. Canva/Ivan Halkin

Kamień na armaturze w łazience to prawdziwa zmora każdego miłośnika porządku. Trudno utrzymać kabiny prysznicowe oraz krany w idealnej czystości tym bardziej, jeśli w waszym regionie woda jest twarda.

Tu z pomocą przychodzą domowe sposoby. Zapomnijcie o szorowaniu armatury łazienkowej specjalistycznymi sposobami. Możecie to zrobić w łatwy i tani sposób. Potrzebujecie do tego tylko soku z cytryny. 

Jak pozbyć się kamienia z prysznica za pomocą domowych sposobów?

Jeśli zastanawiacie się, jak pozbyć się kamienia z prysznica, mamy dla Was dobrą wiadomość. Można to zrobić, wykorzystując domowe sposoby. Zanim jednak do nich przejdziemy, wyjaśnijmy, skąd bierze się kamień na armaturze łazienkowej.

Jest to wynik twardej wody, czyli tej, zawierającej dużą ilość składników mineralnych takich jak wapń czy magnez. Przyczyniają się one do tworzenia się osadów kamienia na armaturze łazienkowej oraz do uczucia suchej skóry po kąpieli.

Z twardą wodą pod prysznicem trudno walczyć, a regularne przecieranie baterii prysznicowej po każdym prysznicu wydaje się szalonym pomysłem. Dlatego też poznajcie sposoby na to, jak pozbyć się kamienia z prysznica w łatwy i tani sposób.

Jak pozbyć się kamienia z prysznica w łazience.jpg
Canva/RobsonPL, Getty Images

Jak pozbyć się kamienia z prysznica? Użyj soku z cytryny

Zapomnijcie o czyszczeniu armatury łazienkowej za pomocą octu czy specjalistycznych środków odkamieniających. Ocet może uszkodzić niektóre elementy wyposażenia łazienki, a poza tym posiada silnie nieprzyjemny zapach. Z kolei specjalistyczna chemia jest naprawdę droga.

Zamiast powyższych środków użyjcie soku z cytryny. Jak pozbyć się kamienia z prysznica za pomocą cytryny? Otóż cytryna z łatwością rozpuszcza wszelkie osady i zabrudzenia. Zawdzięcza to kwaśnemu odczynowi, który reaguje z wapniem i magnezem.

Wystarczy tylko zmieszać sok z cytryny z wodą w proporcji 1:1, nanieść roztwór na czyszczoną powierzchnię i zostawić ją na kilka minut. Po tym czasie wystarczy przetrzeć armaturę szmatką. Nie zaleca się jednak stosowanie tego preparatu na powierzchnie, które łatwo korodują, ponieważ może to wzmagać proces korozji.

Gdzie jeszcze wykorzystamy sok z cytryny?

Sok z cytryny w domu można wykorzystać naprawdę w przeróżny sposób. Nadaje się on do czyszczenia złotej biżuterii, czyszczenia piekarnika (po zmieszaniu z wodą), czy też do wykorzystania jako pochłaniacz brzydkich zapachów z lodówki.

Sok z cytryny usunie również kamień w Waszym czajniku, a nawet pomoże wyczyścić fugi. Jak widzicie, warto mieć sok z cytryny w domu i stosować go czyszczenia przeróżnych powierzchni. Jeśli nie wykorzystujecie go jeszcze w swoim domu, koniecznie go wypróbujcie.

Jak pozbyć się kamienia z prysznica za pomocą cytryny.jpg
Canva/Ivan Halkin, Getty Images
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10