zakaz palenia papierosów na balkonach
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/MichaelGaida
Weronika Dadok - 23 Marca 2021

Zakaz palenia papierosów na balkonie w mieszkaniu?

Mieszkając w bloku, należy liczyć się z tym, że czekają nas pewne niedogodności. Żyjąc w skupisku ludzi, zawsze spotkamy się z kwestiami, które będą wywoływać spory. Jednym z takich problemów jest palenie papierosów na balkonie. Opinie są podzielone, o czym mogliśmy przekonać się czytając je na jednej z facebook'owych grup.

Grupa „Otwarta Ochota” poruszyła bardzo ważny i jak się okazuje, gorący temat. Dotyczy on palenia papierosów na balkonach swoich mieszkań. Wywołał wiele kontrowersji i podzielił mieszkańców.

Choć może się wydawać oczywistym, to, że skoro balkon przynależy do prywatnego mieszkania, również możemy robić na nim, co się nam podoba. Niestety nie wszystko jest tak klarowne.

Ankieta niezgody. Czy na balkonie w mieszkaniu można palić?

Mieszkańcy Warszawy zapytani o opinię dotyczącą wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach własnych mieszkań podzielili się na dwie grupy.

Pod postem pojawiło się wiele skrajnych komentarzy, które wskazywały nawet na bardzo duże oburzenie. W ankiecie dotyczącej opinii było możliwe wybranie z dwóch odpowiedzi: popieram i nie popieram.

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarkiCzyszczenie piekarnika tabletką do zmywarkiCzytaj dalej

W związku z tym pośrednie zdania nie były nawet brane pod uwagę.

Nie trudno domyślić się, że osoby niepalące preferują zakaz. Narzekają na przykry zapach unoszący się wokół balkonów. Osiada on na praniu, a nawet wlatuje do wnętrza mieszkań. Opozycyjna część - osoby palące zostały wyprowadzone z równowagi w związku z chęcią ograniczenia ich wolności.

- To jest mój balkon i będę robić co mi się podoba na nim - przyznała internautka

-Niestety to tak nie działa w bloku, we własnym domu jak najbardziej... - odpowiedziała jej inna.

Wśród odpowiedzi nie zabrakło również osób, które wskazują zakaz jako zamach na ich wolność. Z kolei druga strona, palenie na balkonie odbiera, jako brak szacunku wobec osób niepalących.

W takim wypadku trudno jest stwierdzić, co jest bardziej wskazane oraz moralne.

Nawet na własnym balkonie są pewne ograniczenia

Wiele osób żyje w błędnym przeświadczeniu, że na własnych balkonach mogą robić, co im się podoba. Niestety tak to nie działa. Zabronione jest na przykład grillowanie, za które grozi mandat.

Polskie prawo obecnie nie zakazuje palenia papierosów na balkonie, jedynie w miejscach publicznych, do których prywatne balkony się nie zaliczają.

Pamiętajmy, że na balkonie nie można słuchać głośnej muzyki, ani grać na instrumentach zakłócając spokój sąsiadów. Jest także zabronione wyrzucanie śmieci i płynów. Może za to grozić grzywna nawet do 500 zł.

Nielegalne jest także opalanie się nago i seks na balkonie. Za takie zachowania grozi areszt lub grzywna do 1,5 tysiąca złotych. Takie zachowania uznawane są za nieobyczajne.

Źródło: kobieta.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News