DomekIOgrodek.pl
zamek

Wikimedia Commons/Archsz (CC0 Domena publiczna)

Wybudował zamek w Puszczy Noteckiej. W środku mieszkania?

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Przedsiębiorca Paweł N. już kilka lat temu rozpoczął budowę kontrowersyjnego zamku w Puszczy Noteckiej. Sprawa jest bulwersująca, ponieważ budowla stanęła na terenie chronionym, a w tle pojawiają się oskarżenia o bezprawie i pranie brudnych pieniędzy. In

O tej sprawie cała Polska dowiedziała się w 2018 roku. Wtedy też odkryto, że przedsiębiorca Paweł N. postanowił wybudować sobie zamek w objętej ochroną Puszczy Noteckiej.

Wzbudziło to ogromne protesty ekologów i oburzenie opinii publicznej. Na domiar tego, sprawę zaczęło badać CBA - podejrzewano, że pozwolenie na budowę ogromnej inwestycji zostało wydane bezprawnie.

Zamek w Puszczy Noteckiej. Gigantyczna budowla na terenie chronionym

Zamek, który wybudował tajemniczy przedsiębiorca to budowla pełną parą. Podobno Paweł N. to osoba, która zawsze musi postawić na swoim, dlatego ta konstrukcja również musiała wyglądać dokładnie tak, jak chciał.

Z tego powodu zdecydował się na wybudowanie nowego zamku - w starym nie mógłby wprowadzać własnych wymyślnych elementów. Poza tym, dzięki tworzeniu budowli od zera, mężczyzna nie ma nad sobą konserwatora zabytków.

Przedsiębiorca wykupił tereny należące niegdyś do Lasów Państwowych oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który miał tam stawy rybne. Połączył je w jeden zbiornik i usypał sztuczną wyspę, na której stanęła nawiązująca do średniowiecznej estetyki budowla.

Zamek w Puszczy Noteckiej. Co znajduje się w środku?

Jak podaje se.pl, zamek ma mieć aż 15 kondygnacji, a w nich docelowo ma znajdować się 46 lokali mieszkalnych. Podobno zaplanowany został też basen, siłownia, sala teatralna czy centrum fitness.

Przedsiębiorca koniecznie chciał, aby wszystko wyglądało jak w średniowiecznej budowli, dlatego nie szedł na kompromisy - całość wyłożona będzie cegłami i kamieniami specjalnie przywiezionymi z Sudetów.

Konstrukcja zwieńczona jest imponującą, 50-metrową wieżą, która przywodzi na myśl dawne baszty. Cała inwestycja ma ponad 2 ha.

- Obok zamku powstają natomiast dwa mosty łączące go z lądem, mimo że nie było ich w projekcie budowlanym. W dodatku mosty zaprojektowała osoba bez stosownych uprawnień - donosi Gazeta Wyborcza.

Podobno rzeczoznawca, którego prokurator prowadzący sprawę zamku w Stobnicy poprosił o pomoc, wycenił, że całkowita jego wartość może wynieść nawet... 400 milionów złotych.

- Sądzę, że dla Pawła to ma być przede wszystkim powód do dumy. Coś, co pozostawi po sobie następnym pokoleniom. Nie wiem, czy tam będą mieszkania na sprzedaż, czy na wynajem - powiedział Gazecie Wyborczej znajomy Pawła N. - Ale wyobrażam sobie, że jakiś uznany pisarz wynajmuje mieszkanie w zamku na pół roku i tworzy książkę w warunkach, jakich nigdy by sobie nie stworzył. A na dziedzińcu można by wystawiać spektakle.

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Zatyczka od oleju ma bardzo przydatną funkcję

  • Właściwości „języków teściowej”

  • Płacili kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania, znamy przyczynę

Podobne artykuły

Aktualności

Znaleźli w swoim domu skorpiona

Czytaj więcej >
Pilne

Aktualności

Ikea otrzyma karę za szpiegowanie pracowników

Czytaj więcej >

Aktualności

Nadchodzi wielka wymiana sadzonek. Zielona rewolucja podbija serca

Czytaj więcej >
Domek letniskowy

Aktualności

Masz domek letniskowy lub wolne mieszkanie? W wakacje to żyła złota

Czytaj więcej >
policja

Aktualności

Sąsiedzi nie widzieli jej kilka dni. Policjanci weszli do mieszkania, potrzebowała natychmiastowej pomocy

Czytaj więcej >
koszyczek

Aktualności

Święcenie pokarmów w domu. Apel Prymasa Polski, jak się zachować?

Czytaj więcej >