Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Zamiast do pralki, wrzuć ścierkę do garnka. Patent babć bije na głowę tradycyjne pranie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.02.2024 13:48

Zamiast do pralki, wrzuć ścierkę do garnka. Patent babć bije na głowę tradycyjne pranie

ścierka w kuchni
Canva / Nuchylee

Kuchenne ściereczki zawsze muszą być pod ręką. Wycieramy do nich owoce i ręce po myciu, ale to nie wszystko. Ściereczki pomagają nam utrzymać czystość w kuchni. Jednak czy odpowiednio dbasz o to, żeby nie gromadziły się na nich zarazki?

Szmatki i ściereczki w kuchni mogą być siedliskiem bakterii. Niestety często o tym zapominamy i pierzemy je w nieodpowiedni sposób. Moja babcia powiedziała mi, jak pozbyć się wszystkich zarazków. Od teraz piorę ścierki tylko jej sposobem.

Jak prawidłowo prać ścierki?

Pralki nie może zabraknąć w domu. Nowoczesne urządzenia dają nam sporo możliwości. Znajdziemy w nich programy do czyszczenia czarnych ubrań, ale też takie, które świetnie sprawdzą się do delikatnych materiałów. Jednak jak prać kuchenne ściereczki?

Nie wszystkie rzeczy możemy prać w pralce. Ubrania wykonane z niektórych materiałów lepiej wyprać samodzielnie w rękach. Podobnie jest z kuchennymi ściereczkami, które lepiej wyczyścić ręcznie.

Szmatki i ściereczki w kuchni mają kontakt z blatem, na którym przygotowujemy jedzenie. Często wycieramy też w nie warzywa i owoce. Właśnie dlatego musimy odpowiednio je prać, żeby pozbyć się wszystkich bakterii. Zdradzę sposób mojej babci na perfekcyjnie czyste kuchenne ściereczki. 

pranie ścierek
Canva / White Bear Studio, Getty Images

Dlaczego pranie w pralce nie wystarczy?

W pralce znajdziemy różne programy. Ściereczki możemy prać w temperaturze 60 stopni, jednak czasem nawet tak nie pozbędziemy się wszystkich zarazków. Dlatego kuchenne ściereczki powinniśmy czyścić inaczej.

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się bakterii, musimy w inny sposób podejść do prania ściereczek. Przyda nam się płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona, woda i garnek. Wcześniej warto przeprać ściereczki w pralce lub ręcznie. Jak całkowicie pozbyć się zarazków?

Dzięki temu ściereczki będą całkowicie czyste

Do garnka wsadzamy przeprane wcześniej ściereczki. Dodajemy pół szklanki sody oczyszczonej, płyn do mycia naczyń i całość zalewamy wodą. Następnie stawiamy garnek na gazie i gotujemy ściereczki przez 20 minut, co jakiś czas mieszając.

W tak wysokiej temperaturze pozbędziemy się wszystkich zarazków z kuchennych ściereczek. Następnie wystarczy szmatki dobrze wypłukać i wysuszyć. Tak właśnie kuchenne ściereczki prała moja babcia.

ścierki
Canva / pixelshot

Zobacz także: