DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Zamiast płynu do naczyń używam siemienia lnianego. Zmywanie jest banalnie proste
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 11.11.2023 13:14

Zamiast płynu do naczyń używam siemienia lnianego. Zmywanie jest banalnie proste

zmywanie naczyń
kadr z filmu pochodzi z kanału Internet Shaquille na YouTube

Nawet osoby, które mają w swoim domu zmywarkę, muszą czasem sięgnąć po płyn do naczyń i umyć coś ręcznie. Zwykle wybieramy detergenty ze sklepów. Jednak mam dobrą alternatywę dla tradycyjnych środków czystości.

Płyny do mycia naczyń dostępne w sklepach skutecznie usuwają zabrudzenia, ale też niszczą nasze dłonie. Dlatego od dawna używam ekologicznego zamiennika. Zdradzę jak go zrobić.

Ekologiczne środki czystości skuteczne jak detergenty ze sklepów

W czasie sprzątania sięgamy po detergenty ze sklepów. Jednak są one naprawdę drogie i przyczyniają się do zanieczyszczenia naszej planety. Czym możemy zastąpić płyn do zmywania naczyń?

Z wielu produktów możemy zrobić samodzielnie detergenty. Odciąży to nasz budżet domowy, a dodatkowo pomoże planecie. Kolejnym plusem domowego płynu do mycia naczyń jest delikatna formuła, która nie zaszkodzi skórze na rękach.

Zmywać możemy w rękawicach, jednak nie wszyscy są przyzwyczajeni do ich używania. Właśnie wtedy cierpią nasze dłonie. W takiej sytuacji naprawdę dobrze jest zamienić tradycyjny płyn do naczyń na samodzielnie przygotowany preparat.

zmywanie naczyń
Canva / pixelshot

Płyn do mycia naczyń z siemienia lnianego

Ekologiczny płyn do mycia naczyń, który będzie łaskawszy dla naszej skóry, zrobimy z siemienia lnianego. Większość potrzebnych produktów mamy już w domu. Do zrobienia domowego detergentu będziemy potrzebować:

  • 500 ml przegotowanej wody,
  • 3 łyżki siemienia lnianego,
  • 1 łyżkę goździków,
  • 1 łyżkę skrobi kukurydzianej,
  • szklankę płynu do mycia naczyń,
  • 3 łyżki cukru.

Siemię lniane i goździki wsypujemy do rondelka z wodą i całość gotujemy na średnim ogniu przez 20 min. Po tym czasie odstawiamy mieszankę do ostygnięcia, a następnie przecedzamy przez sitko. Dodajemy łyżkę skrobi i mieszamy z płynem do naczyń i cukrem. Jak dokładnie działa płyn? 

Jak działa płyn do zmywania naczyń z siemienia lnianego?

Płyn do naczyń z siemienia ma trochę inną konsystencję niż detergenty dostępne w sklepach. Działa naprawdę skutecznie. Usuwa zabrudzenia i nadaje połysk naczyniom. Dodatkowo jest naprawdę łaskawy dla skóry. 

O ekologicznym płynie do zmywania naczyń powinny pomyśleć wszystkie osoby, które nie lubią używać rękawic. Potrafi zdziałać cuda i nie zaszkodzi skórze. 

zmywanie naczyń
Canva / boommaval, Tevit Boonyagad's Images

Zobacz też: