Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nawet 72 tys. zł grzywny za nieopłacenie podatku za kota. Zobacz, jak uniknąć kary
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.11.2023 15:16

Nawet 72 tys. zł grzywny za nieopłacenie podatku za kota. Zobacz, jak uniknąć kary

Podatek za kota
Canva/pixelshot

Macie w domu czworonożnych przyjaciół? Psy i koty to dla wielu z nas wręcz część rodziny, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Jak mawia żartobliwe przysłowie: „Dom bez kota to głupota”.

Czy jednak wiedzieliście, że za przywilej posiadania kota, trzeba wnieść dodatkową opłatę? Podatek za kota to opłata zgoła inna niż podatek od psa. Warto jednak wiedzieć, czy i kiedy należy odpłacić tę składkę. Za jej niezapłacenie możecie otrzymać grzywnę w wysokości nawet 72 tys. zł!

Podatek za kota vs podatek za psa

Czym różnią się od siebie podatki za kota i za psa? Przede wszystkim regulacjami prawnymi. Podatek za psa określany jest na podstawie wielu czynników jak jego rasa, czy wielkość. Podatek za kota z kolei nie jest precyzyjnie uregulowany.

Nie oznacza to jednak, że można takowej składki nie opłacić. Opodatkowanie kotów może być za to bardziej elastyczne, co oznacza, że nie istnieje stała stawka podatku za kota. Czym więc należy się kierować?

Podatek za kota wylicza się na podstawie różnych czynników, jak chociażby miejsca zamieszkania właściciela, lokalnych przepisów samorządowych, czy ustaleń władz podatkowych. Brzmi skomplikowanie? To dopiero początek.

Ile wynosi podatek za kota?

Skoro wiecie już, w jaki sposób wyliczany jest podatek za kota, co powiecie na to, że nie każdy musi go płacić? Chociaż to zaskakujące, polskie prawo nie określa, czym jest podatek za kota. Nazwa ta to obiegowe uproszczenie złożonych terminów prawnych.

W rzeczywistości podatek za kota to opłata związana z czynnościami cywilnoprawnymi dotyczącymi zwierząt. Oznacza to, że podatek ten naliczany jest w formie opłaty za czynności cywilnoprawne, w związku z nabyciem kota drogą transakcji kupna-sprzedaży.

Kto musi zapłacić podatek za kota?

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, nabywca kota powinien uiścić opłatę za jego nabycie, który w momencie transakcji kupna-sprzedaży traktowany jest jako przedmiot w kontekście zakupu.

Minimalna kwota, od której konieczne jest opłacenie podatku za kota, wynosi 1000 zł. Jeśli wiec kupiliście kota za kwotę przekraczającą tę wartość, wówczas musicie uiścić do urzędu skarbowego opłatę w wysokości 2% wartości transakcji.

Co ważne, na uregulowanie opłaty macie jedynie 14 dni od daty nabycia zwierzęcia. Zaniedbanie uiszczenia opłaty może skutkować nałożeniem kar na właściciela. Te zaczynają się od 1/10 płacy minimalnej, co wynosi około 360 zł, a kończą na aż 20-krotności płacy minimalnej, czyli nawet 72 tys. zł. Dla własnego spokoju warto więc upewnić się, czy nabyty przez was kot nie został opodatkowany.

Zobacz także: