Z lawendy zrobisz rewelacyjny środek do czyszczenia. Posprzątasz nim cały dom
Lawenda już od dawna króluje w naszych ogrodach. Jej fioletowe kwiaty możemy zrywać i suszyć. Mają więcej właściwości, niż się wydaje. Świetnie sprawdzą się do odstraszania moli, ale też mogą być bazą do ekologicznych środków czystości.
Chemia dostępna w sklepach jest droga i nieekologiczna. Dlatego coraz częściej sami robimy środki czystości. Jak przygotować domowy płyn do mycia z lawendy?
Co takiego ma w sobie lawenda?
Lawenda ma niezwykły zapach, który wiele osób uwielbia. Jednak poza wyjątkowym aromatem świetnie sprawdzi się w czasie sprzątania. Jeśli nadal macie ususzone kwiaty lawendy, czas coś z nimi zrobić.
Lawenda ma właściwości silnie czyszczące, antyseptyczne i antybakteryjne. Właśnie dlatego często jest dodatkiem do ekologicznych środków czystości. Idealny płyn myjący możemy zrobić sami w domu.
Domowe środki czystości z powodzeniem mogą zastąpić te dostępne w sklepach. Jak zrobić ekologiczny płyn do sprzątania lawendy? Większość niezbędnych składników możemy znaleźć w kuchennych szafkach.
Jak zrobić płyn do czyszczenia z lawendy?
Lawendowy aromat wypełni nasz dom, kiedy sami przygotujemy płyn do mycia z filetowych kwiatów. Zrobienie tego ekologicznego środka czystości nie jest trudne, a efekt będzie niesamowity. Do zrobienia płynu potrzebne będzie:
- ¼ szklanki suszonej lawendy,
- ¼ szklanki suszonego rozmarynu,
- woda destylowana,
- biały ocet,
- łyżeczka olejku lawendowego,
- łyżeczka olejku rozmarynowego,
- butelka z atomizerem,
- słoik o pojemności 440 ml.
Do słoiczka wsypujemy suszony rozmaryn i lawendę, a następnie zalewamy octem i zakręcamy. Tak przygotowane składniki odstawiamy w słoneczne miejsce na 2 tygodnie. Jak dalej postępować z ekologicznym środkiem czystości?
Pokochasz ten ekologiczny płyn z lawendy
Po dwóch tygodniach możemy przejść do odcedzania naszego płynu. Mocny środek czyszczący uzyskamy, jeśli połączymy miksturę w proporcji 1:1 z wodą. Natomiast uniwersalny środek czystości powstanie w proporcji 1:4.
W celu uzyskania bardziej wyrazistego zapachu dodajemy do płynu olejki eteryczne. Możemy nim sprzątać blaty w kuchni, a nawet łazienkę. Nie nadaje się jednak do stosowania na marmurze.
Zobacz też:
- Tych artystów kochała cała Polska. Sprawdź, czy ich jeszcze pamiętasz
- Kupujecie używane opony? Nie dajcie się oszukać
- Pan Tomasz znalazł w lesie gigantyczną kanię. Te zdjęcia obiegły cały Internet