Zanurz w niej korzenie borówki i włóż do dziury w ziemi. Krzaki będą uginać się pod ciężarem owoców
Borówka amerykańska jest niezwykle popularna dzięki swoim pysznym owocom o charakterystycznym, słodkim smaku. Co trzeba zrobić, aby każdy krzak uginał się pod ciężarem owoców? Niżej zdradzamy najlepszy patent, wystarczy zanurzyć korzenie rośliny w specjalnej mieszance.
Jak wzmocnić korzenie borówki amerykańskiej?
Borówka amerykańska ma jeden całkiem poważny problem - jej system korzeniowy nie jest zbyt silny, w dodatku rośnie dość płytko. Podobnie jak inne rodziny wrzosowate, jak żurawina, jej system korzeniowy nie wytwarza korzeni włośnikowych, które ułatwiają pozyskiwanie wody i soli mineralnych z gleby.
Okazuje się, że jest niezwykle ciekawy sposób, aby temu zaradzić. Wystarczy wykorzystać mikoryzę, czyli naturalną symbiozę grzybów i roślin, aby usprawnić działanie korzeni borówki amerykańskiej.
Zanim posiejesz nasiona koperku, zrób z nimi 1 rzecz. Zioło wykiełkuje już po 4 dniachJakie plusy ma mikoryza dla borówki amerykańskiej?
Przede wszystkim pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój rośliny. Poprawia przyswajanie wartości odżywczych, co przekłada się na zdrowe krzewy, dające mnóstwo owoców. Co więcej, zwiększa odporność borówki na stres wywołany suszą, przesadzaniem czy złym pH podłoża.
Dodatkowo przygotowanie mikoryzy znacznie wpływa na ochronę przed patogenami i infekcjami wywołanymi niechcianymi grzybami. Nie wolno zapomnieć także o zmniejszonej potrzebie borówki na wodę oraz nawozy.
Najlepszy sposób na zastosowanie mikoryzy do borówki amerykańskiej
Zdecydowanie najlepsze efekty daje aplikacja mikoryzy przed sadzeniem krzewów. W tym celu wystarczy sporządzić roztwór mikoryzy w wodzie (gotowe grzyby można kupić w sklepach ogrodniczych), zanurzyć w nim bryłę korzeniową krzewu i posadzić do przygotowanego stanowiska. Po wszystkim zaleca się obficie podlać roślinę.
Można wprowadzać mikoryzę już po sadzeniu, jednak ten sposób nie daje tak dobrych wyników. W tym celu robi się mały otwór w pobliżu korzeni borówki i wlewa do niego roztwór z mikoryzy. Ważne - po aplikacji mikoryzy konieczne jest wstrzymanie się od nawożenia mineralnego borówki amerykańskiej przez około 2 miesiące.
Mikoryzę stosuje się najczęściej od marca do maja i od września do listopada. To właśnie wtedy w glebie panują najbardziej odpowiednie warunki do życia grzyba i wytworzenia się relacji symbiotycznej.