Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapytaliśmy się Was o najlepsze patenty na chwasty w ogrodzie. Niesamowite co odpowiedzieliście
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 18.09.2023 16:54

Zapytaliśmy się Was o najlepsze patenty na chwasty w ogrodzie. Niesamowite co odpowiedzieliście

Patenty na chwasty
Shutterstock/Jurga Jot

Chwasty to zmora wszystkich ogrodników, każdy kto ma ogród wie, że walka z nimi jest niejednokrotnie “syzyfową pracą”. Zapytaliśmy Was, jakie są Wasze sposoby na walkę z chwastami. 

Wśród licznych odpowiedzi znaleźć można wiele sprytnych patentów na chwasty i cennych porad. Największym zaskoczeniem jest sposób na walkę z chwastami, który przewijał się w większości odpowiedzi, a który nie należy do najprostszych.

Uciążliwa walka z chwastami

Chwasty potrafią nie tylko zepsuć wygląd naszego ogrodu, ale też skutecznie wpłynąć na nasz nastrój. Rośliny te uparcie rosną w miejscach, gdzie nie są pożądane. Nie potrzebują specjalnych warunków, ani tym bardziej pielęgnacji. 

Chwasty są uciążliwe dla właścicieli ogrodów, ponieważ konkurują z naszymi uprawami o wodę, składniki odżywcze i światło słoneczne.

Co gorsze, chwasty mogą również zagrażać naszemu zdrowiu, bo niektóre rośliny są trujące lub wywołują objawy alergii. Nic dziwnego, że celem każdego ogrodnika jest pozbycie się chwastów ze swojej działki.

Projekt bez nazwy (8).jpg
Canva/Sergii Petruk, Getty Images Pro

Wasze patenty na chwasty

W licznych odpowiedziach na naszym profilu na Facebooku na pytanie, jakie macie patenty na chwasty najwięcej osób poleca… pracę własnych rąk. To godne podziwu, gdyż jest to praca żmudna, ciężka i niewdzięczna.

- Siła własnych rąk i cierpliwość - odpowiedziała czytelniczka.

- Zakasać rękawy i do roboty, efekty na pewno będą

- Motyczka i własne pazurki, pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy - dodają kolejni internauci.

Niektórzy szerzej podzielili się własnymi doświadczeniami:

- U mnie cała działka była w perzu, wydawało mi się, że po wielu grabieniach i kopaniach pozbędę się dziadostwa, ale niestety skończyło się agrowłókniną wszędzie, o nie, żeby to było idealne, ale przynajmniej 80% roboty mniej . Poza tym siejące się chwasty z pola urosną wszędzie i w kamyczkach i korze.


Inni decydują się na bardziej drastyczne metody:

- Tak, ja mam sposób na chwasty w trawniku. Trochę roundup do słoiczka, mały pędzelek i dotykam sobie niechciane roślinki.

Domowe patenty na chwasty

Chwasty można więc skutecznie usuwać przez wyrywanie ich, najlepiej z korzeniami. Można pomóc sobie narzędziami, które także polecaliście w Waszych odpowiedziach. To motyka, kopaczka, grabki, a nawet glebogryzarka.

Skutecznym sposobem na walkę z chwastami w ogrodzie jest przykrycie ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału, który zahamuje wzrost chwastów. Można zastosować ściółkę organiczną, m.in. korę, igliwie, zrębki drzew.

Na chwasty dobrze działają też domowe sposoby, np. nierozcieńczony ocet, roztwór z mydła, jadalny olej czy gorąca woda. Jednym z tych środków należy spryskać chwasty. To powinno zahamować ich wyrastanie.

Możecie także wypróbować patent doświadczonego ogrodnika- w tym artykule dowiecie się więcej na temat niezwykle skutecznej metody pozbywania się chwastów. Przy okazji spulchnicie i napowietrzycie ziemię w ogrodzie.

Projekt bez nazwy (9).jpg
Canva/Imagesbybarbara, Getty Images Signature