DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zbladłam gdy ogrodnik zdradził mi swój sekret. Chwasty nie mają odwagi wyrosnąć
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.09.2023 15:15

Zbladłam gdy ogrodnik zdradził mi swój sekret. Chwasty nie mają odwagi wyrosnąć

jak pozbyć się chwastów?
shutter/damiangretka, canva/Ilona55555

Chwasty są zmorą każdego ogrodnika i działkowca. Potrafią wyrosnąć dosłownie wszędzie, nawet na kostce brukowej. Chwasty na rabatach i grządkach, na których mamy warzywa i owoce są szczególnie szkodliwe. 

Ograniczają bowiem roślinom dostęp do promieni słonecznych i składników odżywczych zawartych w glebie. Ogrodnik zdradził mi jednak sekret na pozbycie się chwastów. Żadna chemia, żaden ocet. Wystarczyło, że posadziłam tę roślinę.

Jak pozbyć się chwastów?

Chwasty potrafią spędzić sen z powiek każdemu, kto ma ogród i dba o swoje rośliny. Rozrastają się w błyskawicznym tempie i niszczą nasze uprawy. Wiele osób stosuje chemiczne opryski lub traktuje niechciane rośliny octem.

O ile ocet faktycznie dobrze radzi sobie z chwastami w ogrodzie, tak musimy uważać, aby nie polać trawy i innych roślin, ponieważ je zniszczymy. Jak pozbyć się chwastów? Polecam zastosować metodę doświadczonego ogrodnika.

To właśnie on polecił mi posadzenie pewnej urokliwej rośliny. Nie tylko skutecznie pozbyłam się dzięki niej chwastów. W tym roku mój ogród niezwykle obrodził. Wszystko dzięki jej niezwykłym właściwościom.

chwasty.jpg
canva/okugawa

Facelia jako poplon i sposób na chwasty

Facelię na poplon wysiewam do drugiej połowy sierpnia w miejsca, w których sadzę pomidory, cukinię i ogórki. Roślina ochroni sadzonki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szkodnikami i chwastami.

Facelię po 7 dniach ścinamy i rozsypujemy jako ściółkę. Wzbogaci wtedy biomasę i użyźni glebę. Roślina dodatkowo zapobiega powstawaniu chorób grzybowych, w tym mączniaka i mątwika ziemniaczanego. Na grządkach nie urośnie także żaden chwast.

Facelia jest prosta w uprawie i gwarantuje bogate zbiory

Facelia ma niewielkie wymagania. Lubi umiarkowanie żyzną, lekko wilgotną glebę i nasłonecznione stanowiska. Roślina dobrze znosi przymrozki i nie musi być osłonięta od wiatru.

System korzeniowy facelii poprawia strukturę i napowietrzenie gleby. Facelię warto mieć w ogrodzie jeszcze z jednego powodu- roślina dosłownie przyciąga pszczoły jak magnes. Posiej ją w przyszłym roku, a efekty pozytywnie Cię zaskoczą. To gwarancja bogatych zbiorów.

Tę roślinę warto posadzić w ogrodzie. Jesienią wygląda zjawiskowo. Dowiesz się także, jak przesadzić piwonie, żeby ich nie zniszczyć. Zrób tak, a wiosną zakwitną jak nigdy.

jak pozbyć się chwastów.jpg
canva/Rafael_Wiedenmeier
Polecane