Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Lodówka

Lodówka

Lodówka – co to jest?

Lodówka, a dokładniej chłodziarka, to urządzenie przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych, które pozostawione w zbyt wysokiej temperaturze (na przykład mięso) zepsułyby się i nie nadawałyby się do spożycia. Może także służyć chłodzeniu napojów, w tym alkoholu, w celu poprawy wrażeń smakowych płynących ze spożycia tychże.

Współcześnie sprzedawane lodówki to zwykle chłodziarko-zamrażarki. O ile chłodziarka służy wyłącznie obniżeniu temperatury przechowywanych wewnątrz produktów, o tyle zamrażarka, zgodnie ze swą nazwą, służy ich całkowitemu zamrożeniu. 

Rodzaje lodówek

Przez wzgląd na rodzaj budowy, lodówki możemy podzielić na sprężarkowe, absorpcyjne, adsorpcyjne, termoelektryczne, magnetyczne i termoakustyczne. Niemal każda współczesna lodówka to lodówka sprężarkowa, a zarazem lodówka elektryczna.

Lodówki możemy jednak podzielić również przez wzgląd na to, w jakich warunkach będziemy z nich korzystać. Zdecydowanie najpopularniejsze są lodówki, które stanowić będą element wyposażenia naszej kuchni. Wyróżnia się tu przede wszystkim lodówki wolnostojące czy lodówki w zabudowie. Wśród tychże możemy wyróżnić także typy lodówek, takie jak multidoor czy side-by-side. Na rynku dostępne są jednak także mniejsze lodówki turystyczne.

Jakie są najlepsze lodówki? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na rynku dostępnych mamy coraz więcej rozmaitych modeli lodówek, których producenci stale starają się sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Istnieje wiele czynników na które powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie kupna lodówki, gdzie jej rozmiar i kolor to kwestie drugorzędne, choć również istotne – podobnie jak kierunek otwierania się drzwi lodówki.

Najistotniejsze jest to, aby nasza lodówka była chłodziarko-zamrażarką, a nie wyłącznie chłodziarką – w większości przypadków jest to jedyna racjonalna praktycznie i ekonomicznie opcja. Warto wyposażyć się także w lodówkę z technologią No Frost – dzięki temu wewnątrz urządzenia nie będzie zbierał się szron i lód.

Biorąc pod uwagę fakt, że lodówka to sprzęt działający 24 godziny na dobę, niezmiernie ważna będzie klasa energetyczna lodówki. Im jest wyższa, tym bardziej lodówka jest energooszczędna, co pozytywnie przełoży się na nasze rachunki za prąd. Najlepszą klasę energetyczną stanowi A+++, a najgorszą – G. W tym przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Lodówka side-by-side i lodówka multidoor – o co w nich chodzi?

Kupując lodówkę warto wziąć pod wzgląd również ich najnowocześniejsze typy. Przykład może stanowić lodówka side-by-side, charakteryzująca się tym, że zamrażarka umiejscowiona jest obok chłodziarki, a nie pod nią. Zwykle lodówki tego typu wyposażone są również kostkarkę do lodu czy dozownik wody.

Lodówka multidoor z kolei to lodówka wielodrzwiowa, zapewniająca osobne tryby chłodzenia dla poszczególnych komór. Co więcej, korzystając z jednej z nich, nie wpływamy na zmianę temperatury w innej komorze.

Ile kosztuje lodówka?

Koszt lodówki uzależniony jest od wielu czynników, z których większość wymieniliśmy wyżej. Najtańsze lodówki to koszt ok. 1 500 złotych, jednak charakteryzują się one zwykle uszczuplonym zakresem pożytecznych dodatków i niską klasą energetyczną. Dobre lodówki można kupić już za 4 000 – 5 000 złotych, natomiast najbardziej wymagający klienci mogą pokusić się nawet o lodówkę za 15 000 złotych.

Pokaż więcej

Lód w lodówce
26.06.2024 14:56 Dlatego gromadzi się woda w lodówce. Usuń przyczynę, urządzenie nie pokryje się lodem

Nowoczesne lodówki, chociaż drogie, oszczędzają nam ogrom pracy, którą kiedyś należało wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteście właścicielami lodówki typu no-frost, koniecznie musicie poznać te metody.Lód w lodówce to fatalny objaw. Nie tylko powoduje on gorsze działanie urządzenia, ale także może powodować jego uszkodzenie. Koniecznie zobaczcie, jak rozwiązać ten problem.

Magnesy
14.05.2024 10:59 Na twojej lodówce jest pełno magnesów? Ten mit może cię przerazić

Podstawową rolą lodówki jest przechowywanie jedzenia, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W wielu naszych domach ten sprzęt AGD pełni jednak jeszcze jedną, mniej oczywistą funkcję.Na lodówce bardzo często lądują… magnesy. Te różnokolorowe ozdoby przypominają nam o miłych chwilach, dalekich podróżach i najbliższych osobach. Czy jednak sprzęt AGD powinien być wykorzystywany w taki sposób?

Lodówka
11.05.2024 14:19 Dlaczego lepiej nie podłączać lodówki w piwnicy?

Lodówka to bez wątpienia niezastąpiony sprzęt w każdym domu. Dzięki niej przechowujemy żywność i możemy korzystać ze świeżych produktów spożywczych, które mamy zawsze pod ręką.Jednak lodówka to także spory wydatek. I to nie tylko jednorazowy w momencie zakupu, ale także długoterminowy, a to ze względu na wysokie zużycie prądu. Czy dobrym sposobem na oszczędności jest podłączenie lodówki w piwnicy?

jedzenie na stole Wielkanocnym
27.03.2024 14:39 Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. Mała lodówka to żaden problem

Święta Wielkanoce coraz bliżej. Jednak w wielu polskich domach w tym czasie marnują się ogromne ilości jedzenia. Możemy temu zapobiec, stosując kilka prostych trików. Nawet w małej kuchni znajdzie się więcej miejsca, niż się wydaje.Zapytaliśmy Panią Magdę Mortenko z kanału Wnętrza Zewnętrza, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń w kuchni. Przekonaj się, co zrobić, żeby jedzenie po świętach się nie zmarnowało.

Dzięki tym technologiom oszczędzisz w swoim domu
15.02.2024 13:42 Światowy Dzień Oszczędzania Energii: poznaj technologie, dzięki którym z łatwością oszczędzisz energię w swoim domu

90% Polaków deklaruje, że zwraca uwagę na wysokość rachunków za energię elektryczną. W badaniu, zrealizowanym przez Ipsos na zlecenie Samsung, właśnie to medium wskazało aż 90% respondentów [1] . Oszczędzanie energii to nie tylko mniejsze koszty, ale również krok w stronę bardziej zrównoważonego stylu życia. Jak to robić? Najlepiej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W Światowy Dzień Oszczędzania energii prezentujemy rozwiązania, dzięki którym oszczędzisz energię łatwo, wygodnie i z korzyścią dla środowiska. 

Szczelność lodówki
11.02.2024 15:49 Włóż kartkę papieru w drzwi lodówki i zamknij. Mega patent

Czy wiecie, jak poprawnie dbać o szczelność lodówki? Pewnie w ogóle się nad tym nie zastanawialiście. Tymczasem okazuje się, że przez wysłużenie, lodówka może znacznie gorzej zatrzymywać temperaturę, niż robiła to jeszcze kilka lat temu.Aby dowiedzieć się, czy wasza lodówka również cierpi na przypadłość nieszczelności, polecamy przeprowadzić prosty test na szczelność lodówki, który zaprezentujemy wam w poniższym artykule. Będziecie zdziwieni, jakie to proste.

Mycie lodówki
29.01.2024 12:02 Lodówka zacznie lśnić oślepiającą czystością. Trzeba połączyć 3 produkty, które wszyscy mają w kuchni

Mycie lodówki definitywnie nie należy do najbardziej przyjemnych czynności w domu. Mimo to, pracę tę można sobie znacznie ułatwić. Stosując domowe preparaty do czyszczenia tego typu urządzeń, zyskujesz coś więcej, niż oszczędność kosztów.Lodówka to przecież miejsce, w którym przechowujemy wiele produktów spożywczych. Czy użycie agresywnej chemii w jej wnętrzu to dobry pomysł? Niby podczas mycia lodówki marne szanse, by zapach lub chemikalia przeniknęły do żywności, ale po co ryzykować, nieprawdaż?

Koperek
26.01.2024 08:43 Mrozisz koperek? Prawie każdy popełnia ten błąd, robi się to inaczej

Chyba każdy przeżył to w młodości. Otwieramy pudełko z lodami, a tam… koperek! Koperek w polskiej kuchni to prawdziwa klasyka. Jego zwolennicy używają go niemalże od wszystkiego. Przyprawiamy nim zupy, dodajemy do sałatek, czy ziemniaków. Jednak czy wiemy jak go przechowywać?Okazuje się, że wielu z nas niepoprawnie mrozi koperek. Ten prosty, aczkolwiek nieznany patent, który przedstawimy wam w poniższym artykule, na zawsze odmieni wasze podejście do przypraw. Tak aromatycznego koperku w środku mroźnej zimy jeszcze nie jedliście, macie na to nasze słowo.

jedzenie na balkonie
16.12.2023 09:15 Co zimą dzieje się z jedzeniem na balkonie? Już nigdy nie wyniesiesz tam garnków

Idą święta, a to często oznacza ogromne ilości jedzenia. Odwiedzają nas bliscy, a potraw nie może dla nikogo zabraknąć. Jednak w takiej sytuacji, często brakuje nam miejsca w lodówce, więc jedzenie ląduje w garnkach na balkonie lub za oknem na parapecie.Na zewnątrz jest chłodno. W wielu miejsca termometry wskazują temperaturę poniżej zera. Dlatego wystawienie jedzenia wydaje się dobrym pomysłem. Czy na pewno? Okazuje się, że lepiej poszukać dodatkowego miejsca w lodówce.

magnesy na lodówce
09.11.2023 11:43 Masz na lodówce magnesy? Szybko się ich pozbądź. Ten powód cię przekona

Magnesy to świetna pamiątka z wyjazdu. Wiele osób ma naprawdę pokaźną kolekcję, która przypomina o odwiedzonych miejscach. Jednak nie każdy wie, że magnesy mogą szkodzić lodówce.Lodówka to w wielu domach idealne miejsce na pamiątki w postaci magnesu, karteczki na zakupy, a czasem również pocztówki od najbliższych. W jaki sposób magnesy mogą zaszkodzić lodówce?

Szron w lodówce
01.11.2023 15:21 To znak, że lodówka działa bardzo źle. Działaj nim będzie za późno

Lodówka to urządzenie, którego nie może zabraknąć w domu. Korzystamy z niej codziennie i nie rzadko nawet kilka razy w ciągu dnia. Jednak czasem urządzenie informuje nas, że coś niedobrego się z nim dzieje. Co oznacza szron w lodówce?Bez lodówki wiele artykułów spożywczych nie przetrwałoby nawet jednego dnia. Jeśli lodówka działa w nieprawidłowy sposób, może zużywać więcej energii. O czym świadczy szron w lodówce?

 jak mrozić pietruszkę
28.10.2023 13:50 Moja wnuczka właśnie tak mrozi pietruszkę. Smakuje bosko nawet po 6 miesiącach

Odrobina zieleniny w zimie jest na wagę złota. Oczywiście nadal możemy sporo warzyw, owoców i świeżych liści znaleźć w sklepie. Jednak nie ma to, jak natka pietruszki z własnego ogrodu. Jak ją zamrozić?Natka pietruszki ma sporo wartości odżywczych. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do zup, ale też innych potraw. Wzbogaci naszą kuchnię jesienią. Zdradzę, jak mrozi ją moja wnuczka. 

twarde masło
22.09.2023 15:22 Genialny sposób na zmiękczenie masła z lodówki. Tak raz na zawsze pozbędziesz się problemu

Przyzwyczajenia z rodzinnego domu nie zawsze są dobre. Nieodpowiednie przechowywanie produktów w lodówce może wpłynąć na ich jakość, ale nie tylko. Co zrobić, żeby masło nie było twarde po wyjęciu z lodówki?Nowoczesne lodówki inaczej chłodzą, a nawet mają systemy odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Na której półce przechowywać masło? Podpowiemy, jak przygotować produkty i w jakich miejscach je układać.

mrożenie grzybów
22.09.2023 12:30 Ten błąd popełniają wszyscy grzybiarze. Przez to grzyby są przyklapnięte i wodniste

W tym roku sezon na grzyby zaczął się wyjątkowo wcześnie. Część zebranych okazów zjadamy od razu. Co zrobić z resztą? Możemy je wysuszyć, przygotować przetwory lub zamrozić. Jak prawidłowo przechowywać grzyby?Mrożenie grzybów jest uznawane za jedną z gorszych metod ich przechowywania. W rzeczywistości wiele osób popełnia błędy, które wpływają na ich smak. Sprawdź, czego nie robić z grzybami przed mrożeniem.

lodówka
18.09.2023 15:04 Szron w lodówce to nie przelewki! Tak lodówka wysyła ci ważny sygnał

Lodówka z zamrażarką znajduje się w każdym domu. Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tego urządzenia. Pojawienie się szronu może oznaczać, że coś z naszą lodówką jest nie tak. Jak się go pozbyć?Szron w lodówce jest powodem do niepokoju. Może świadczyć o uszkodzeniu urządzenia lub nieprawidłowym użytkowaniu. Niżej wyjaśniamy, jak się go pozbyć.

Lodówka
15.09.2023 20:34 Najlepsze gospodynie wkładają rolkę papieru do lodówki. Efekt zwala z nóg

Tym artykułem udowodnimy Wam, że o domowych trikach jeszcze wiele musicie się nauczyć. Jeśli zestawienie lodówki i papieru toaletowego jest dla Was obce to znak, że jeszcze wiele przed Wami do odkrycia.Jak wiadomo, lodówka to miejsce przechowywania wielu produktów spożywczych, które dzięki niskiej temperaturze panującej w lodówce psują się znacznie wolniej. Dlaczego więc mielibyście chować do niej papier toaletowy? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Jak rozmrozić zamrażarkę?
14.09.2023 13:40 Mało kto zna trik na rozmrażanie zamrażarki. Jest o niebo szybciej

Zamrażarka to przedziwne urządzenie, nieprawdaż? Teoretycznie ma służyć do mrożenia produktów spożywczych, a w rzeczywistości jest magazynem na lód o zapachu przestanej ryby. Jeśli wiecie, o czym piszemy, to znak, że macie problem z dbaniem o zamrażarkę.Spokojnie, nie ma takiego lodu, którego nie dałoby się skruszyć. W tym artykule przedstawimy Wam sposoby na to, jak rozmrozić zamrażarkę. Jest to prostsze, niż myślicie. Poznajcie nasze patenty.

lodówka
10.09.2023 14:18 W mojej lodówce zawsze pięknie pachnie. Wystarczy 1 rzecz

Kuchnia to dość trudne miejsce do utrzymania w czystości. Największy problem dla wielu osób stanowi lodówka. Czasem to właśnie to urządzenie jest źródłem przykrego zapachu. Jak się go pozbyć?Piękny zapach w lodówce zapewni nam jeden produkt. Większość z nas ma go w domu. Niżej podpowiemy, jak zneutralizować przykry zapach w lodówce.

Sprzątanie lodówki
22.08.2023 17:33 Wykładam na każdą półkę lodówki. Ograniczyłam sprzątanie do minimum

Lodówkę zdecydowanie myjemy za rzadko. Teoretycznie porządne sprzątanie urządzenia powinniśmy robić raz w miesiącu. Jednak większość z nas nie ma na to czasu. Mam jeden prosty sposób, który ułatwia utrzymanie porządku w lodówce.Nie przepadam za sprzątaniem lodówki. Dlatego mam kilka trików, które pomagają zachować w niej porządek. W dalszej części artykułu zdradzę moje sposoby.

Materiały promocyjne
17.08.2023 15:40 Korzyści od marki Haier – nowa akcja promocyjna

Marka Haier będąca od 14 lat liderem w sprzedaży urządzeń AGD na świecie kolejny raz wychodzi naprzeciw użytkownikom i rusza z nową akcją promocyjną. Zaprasza konsumentów do testowania urządzeń przez 45 dni, wydłuża gwarancję w zależności od rodzaju produktu, a także proponuje zwrot pieniędzy nawet do 3100 zł. Jak skorzystać z promocji i jakie obejmuje urządzenia?

Tryb wakacyjny
23.07.2023 10:41 Włącz w lodówce tryb wakacyjny przed wyjazdem na wakacje. Zaoszczędzisz na tym fortunę

Twoja lodówka posiada tryb wakacyjny, o którym z pewnością nie widziałeś. Chociaż nie jest ona najbardziej prądożernym urządzeniem w domu, warto włączyć w niej tryb wakacyjny na czas Waszej nieobecności w domu. Jesteście ciekawi, jak to zrobić? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Dlaczego nie ma światła w zamrażarce a w lodówce jestiedź!
28.05.2023 15:34 Dlaczego w lodówce jest światło, a w zamrażarce nie? Powód zaskakuje

Czy zastanawialiście się kiedyś nad wykonaniem sprzętów codziennego użytku? Czy ktoś kontemplował budowę krzesła? Tymczasem dzieci wprost kochają zadawać prozaiczne pytani typu: „Dlaczego w lodówce jest światło, a w zamrażarce nie?” – spieszymy z wyjaśnieniem.

Czyszczenie lodówki
22.05.2023 17:38 Ta lodówka nie była otwierana przez 3 lata. Film mrozi krew w żyłach

Pochodząca z Finlandii Aurii Kananen od kilku lat pomaga osobom chorym. Zupełnie za darmo sprząta ich domy i mieszkania, a efektami swojej pracy dzieli się w mediach społecznościowych. Niedawno pokazała jak czyściła lodówkę. Nie uwierzysz, co tam znalazła.

sposób na lód w zamrażarce
13.05.2023 17:31 Lód w zamrażarce odejdzie w zapomnienie. Sekret tkwi w 1 triku

Lód z zamrażarki należy usunąć, a następnie dokładnie umyć całe urządzenie. Jest jednak pewien prosty, tani i skuteczny trik, dzięki któremu raz na zawsze zapomnisz o problemie. Lód nie będzie osadzał się na ścianach zamrażarki dzięki glicerynie.

jak zneutralizować zapach z lodówki
10.05.2023 16:33 Mistrzowsko pochłania zapachy w lodówce. Za grosze i bez chemii

Przykry zapach w lodówce może pojawić się w każdej chwili. Nieprzyjemna woń przechodzi na ciasta, otwarte jogurty i inne dania, skutecznie pozbawiając nas apetytu. Zamiast kupować neutralizatory zapachów z drogerii, zastosuj domowy środek, który doskonale radzi sobie z problemem, a kosztuje grosze.

Zamrażalnik
07.05.2023 17:45 Do zamrażalnika warto włożyć monetę przed wyjściem. Po powrocie dzieje się z nią coś cudownego

Nigdy nie wiadomo, co może stać się w naszym domu przez kilkudniową nieobecność. Nawet jeśli przygotujemy się na różne ewentualności, mogą wydarzyć się przypadki niezależne od nas. Dobrym przykładem takiego problemu jest rozmrożenie lodówki.

owoce w lodówce
03.05.2023 19:22 Owoce nie będą gnić. Wystarczy ułożyć to na dnie lodówki

Owoce w lodówce zwykle układamy obok siebie lub jeden na drugim, żeby uzyskać więcej miejsca. Okazuje się jednak, że taki sposób przechowywania produktów sprzyja szybkiemu psuciu. Wystarczy jednak zastosować trik z folią bąbelkową, a owoce w lodówce będą smaczne i świeże przez długi czas.

Półki lodówki
15.04.2023 15:05 W łazience jest coś, czym odnowisz porysowane półki lodówki. Efekt po 5 minutach

Półki w lodówce naturalnie ulegają mikro uszkodzeniom, przez co mogą pojawiać się na nich rysy. Okazuje się, że w łazience każdego z nas jest coś, czym można je usunąć. 

  • 1
  • 2