Zasłony - ochrona przed słońcem w mieszkaniu
unsplash.com/Cassidy Mills (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 20 Listopada 2020

Jak chronić się przed słońcem w domu?

Chociaż większość z nas kocha słońce, to jednak nadmiar promieni słonecznych wpadających do naszego domu bywa uciążliwy. Dlatego warto mieć możliwość zabezpieczenia się przed nim.

Osłony wewnętrzne, które możemy zastosować to m.in. rolety tekstylne, żaluzje, panele i plisy. Cechuje je łatwy montaż, a także spory wybór kolorów i wzorów. Istnieje wiele możliwości ich kombinacji, dlatego łatwo dopasować je do każdego wnętrza i stylu. Jeśli osłony mają mieć funkcję izolacji cieplnej lub akustycznej, można zamontować także antywłamaniowe żaluzje zewnętrzne. Przy wyborze konkretnych modeli, weźmy pod uwagę sposób montażu, sterowania i obsługi.

Żaluzje i rolety

Żaluzje poziomie wykonane są z cienkich pasków wykonanych z aluminium, drewna, tworzywa sztucznego czy tkaniny. Możemy regulować nimi stopień nasłonecznienia, zmieniając nachylenie lamelek. Lamelki w aluminiowych żaluzjach dostępne są w różnych kolorach, a także w wersji perforowanej – z dziurkami, które nawet przy całkowitym rozłożeniu lamelek zapewniają widok na to, co na zewnątrz.

Bambusowe i drewniane żaluzje wykonane są z drewnianych listewek o naturalnych odcieniach. Dobrze komponują się one z ramami okiennymi i innymi elementami wnętrza. Żaluzje mogą być wykonane również z tkaniny.

Roletę przymocowuje się do górnej ramy okna. Składa się ona z wałka oraz materiału, który się na nim roluje. Za pomocą łańcuszka rozwijamy ją, a samohamujący mechanizm sprawia, że możemy zatrzymać roletę na dowolnej wysokości. Istnieją rolety wolno wiszące, które przytwierdzamy je do ściany, ramy okna lub sufitu. Ich materiał jest zwijany do kasety przykręcanej do ramy okna, prowadnice natomiast przykleja się do listwy szybowej. Inny sposób mocowania to przyklejenie rolety do okiennego skrzydła. W obydwu przypadkach możliwe jest uchylenie okna z opuszczoną roletą.

Zasłony panelowe

Zasłony panelowe to różnej szerokości materiałowe pasy. Są ruchome, wykonane z różnych tkanin, mogą nawet imitować japońskie ścianki. Poruszają się po szynie, która zamontowana jest do sufitu i składa się zazwyczaj z kilku torów. To rozwiązanie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli okiennice nie mogą być rozkładane w standardowy sposób, możemy zainstalować je na szynie, dzięki czemu panel okiennicy zsunie się w bok. Możemy wybrać zawiasy, które są widoczne lub ukryte.

Źródło: ladnydom.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News