DomekIOgrodek.pl
Ziemioródki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/kaboompics

Ziemiórki – jak rozpoznać i zwalczyć natrętne szkodniki

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Wokół Twoich roślin doniczkowych lata rój małych, czarnych muszek? To znak, że masz w domu ziemiórki. Muszki nie są niebezpieczne dla roślin, ale żerujące w ziemi larwy już tak. Poznaj sposoby na zwalczenie ziemiórek ekologicznymi sposobami, zanim zrobią nieodwracalne szkody w Twoim domowym ogródku.

Ziemiórki – jak je rozpoznać

Te mikroskopijne owady (osiągające do 4 mm długości) należą do rodziny muchówek. Można je pomylić z muszką owocówką, która jest również częstym gościem w naszych domach – oba gatunki są do siebie podobne (smukłe, czarne ciała, długie odnóża, czułki) i w podobny sposób krążą nisko nad potencjalnym pokarmem.Dorosłe osobniki ziemiórki nie są dla roślin niebezpieczne, w przeciwieństwie do ich półprzezroczystych, nitkowatych larw, które żerują w podłożu.Zazwyczaj larwy ziemiórki żywią się materią organiczną i częściami roślin, które już zgniły, jeśli jednak nadmiernie się rozmnożą i zaczyna im brakować pokarmu – podgryzają korzenie i miękkie pędy.Jeśli w porę się ich nie pozbędziesz, stopniowo niszczona roślina zupełnie obumrze. Może zostać również zakażona chorobami grzybowymi, przenoszonymi przez ziemiórki.

Warunki, w jakich rozmnażają się ziemiórki

Ziemiórki lubią ciepło i wilgoć, dlatego mieszkania są dla nich idealnym miejscem do życia. Najłatwiej je zauważyć, przyglądając się podłożu rośliny lub jej najniższym częściom, ponieważ ziemiórki nie są mistrzami latania i wolą trzymać się nisko.Ziemiórki, ze względu na upodobania, chętnie składają jaja w wilgotnym podłożu, gdzie już po upływie kilku dni wylęgają się larwy. Następnie larwy te zaczynają żerować w glebie, by po 2 tygodniach przepoczwarzyć się w dorosłą postać. Ta z kolei już po tygodniu składa jaja i cały cykl rozpoczyna się na nowo.Jeżeli w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki, tj. 24°C, a podłoże jest stale wilgotne, ziemiórki rozmnażają się bardzo szybko, a ich populacja rośnie w błyskawicznym tempie.W największym niebezpieczeństwie są młode rośliny, których korzenie jeszcze nie zdążyły zdrewnieć.

Ekologiczne sposoby na ziemiórki

Pierwszym krokiem w zapobieganiu zarażenia roślin w domu jest dokładne sprawdzanie tych kupowanych w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Jeżeli już na tym etapie zauważysz, że nad roślinami unoszą się czarne muszki, zrezygnuj z zakupów w tym miejscu.

Jeśli jednak ziemiórki zaatakowały już Twoje rośliny, spróbuj walczyć z nimi ekologicznymi metodami:Pozbądź się dorosłych ziemiórek, zawieszając lepy na owady we wszystkich miejscach, w których znajdują się rośliny. Może to być pułapka przygotowana samodzielnie, np. pół szklanki wody wymieszane z łyżeczką octu jabłkowego, łyżeczką płynu do naczyń i odrobiną kurkumy. Ziemiórki lubią zapach octu i przyciąga je również żółty kolor, dlatego szybko wpadną w pułapkę i utopią się.Podlewaj kwiaty naparem z wody i czosnku – zalej główkę czosnku szklanką wrzątku a po ostygnięciu dolej do naparu ok. 2 litry wody. Taką mieszanką podlewaj rośliny.Przesadź roślinę do nowej doniczki, pamiętając, by dokładnie umyć przed tym jej korzenie pod bieżącą wodą. W ten sposób zapobiegniesz przeniesieniu larw i jaj ziemiórki do nowej doniczki.Stosuj preparaty do biologicznej ochrony roślin, np. w postaci żywych roztoczy, które pożerają jaja i larwy ziemiórek.

Rośliny, które były zaatakowane przez ziemiórki musisz w przyszłości odpowiednio „dokarmiać”, najlepiej za pomocą nawozu z fosforem, przy ograniczeniu azotu. Przyspieszy to rozwój rośliny i pomoże jej w odzyskaniu kondycji.Pamiętaj również, by nie dopuszczać do powstawania nadmiernej wilgoci w pobliżu roślin, podlewając je umiarkowanie bez zalewania podłoża i usuwając stojącą wodę.Dobrym sposobem na zapobieganie inwazji ziemiórek jest również stosowanie odpowiedniego podłoża – sama ziemia torfowa, stosowana powszechnie przy sadzeniu roślin doniczkowych, stanowi idealne warunki do rozwoju tych szkodników. Dlatego też podłoże doniczkowe powinno być wymieszane z piaskiem, w proporcjach zależnych od danego gatunku rośliny.

Źródła:https://poradnikogrodniczy.pl/ziemiorki.phphttps://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/ziemiorki-co-to-za-szkodniki-jak-pozbyc-sie-ziemiorek-34-6420http://www.slonecznybalkon.pl/2013/06/ziemiorki-pozbadz-sie-ich-ekologiczni/

Podobne artykuły

"Zgłoś remont"

Ogród

"Zgłoś remont". Uczestniczka przeraziła Krzysztofa Mirucia

Czytaj więcej >
Rośliny doniczkowe

Ogród

Pielęgnacja roślin doniczkowych - najczęstsze błędy

Czytaj więcej >
Cięcie winorośli – kiedy i jak przycinać?

Ogród

Cięcie winorośli – kiedy i jak przycinać?

Czytaj więcej >
Fikus

Ogród

Figowiec w domu – jak uprawiać go w doniczce?

Czytaj więcej >

Ogród

Pomarańcze w doniczkach – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Palma kokosowa – uprawa i pielęgnacja niezwykłego drzewka

Czytaj więcej >