Zmiksuj z wodą i podlej anturium. Od razu obrośnie w piękne kwiaty
Nazywana kwiatem flaminga, świńskim ogonem, a nawet językiem teściowej. Anturium to przepiękny kwiat, kiedyś trzymany w formie ciętej. Trend ten uległ zmianie i coraz częściej można spotkać roślinę w wersji doniczkowej. My podpowiadamy jak zadbać o zielony dar natury w zaciszu ogniska domowego.
Czym jest anturium i skąd pochodzi?
Anturium jest przepięknym kwiatem, którego nazwa wywodzi się z dwóch grecki słów: "anthos" (kwiat) oraz "oura" (ogon). Występuję przede wszystkim w Ameryce Południowej, Centralnej, a także na Karaibach.
Z racji swojego pochodzenia roślina ta uwielbia ciepłe i dość wilgotne miejsca. Warto, kupując atrium postawić ją w łazience, albo w kuchni. Będzie jej tam bardzo wygodnie. Musimy jednak pamiętać, aby nie wystawiać rośliny na przeciąg, czy gwałtowną zmianę temperatury.
Tego jeszcze nie było. Ekipa „Nasz nowy dom” podarowała samotnej matce nie tylko remontDomowy nawóz do anturium
Aby stworzyć domowej roboty nawóz z płatków owsianych, nie potrzeba wiele:
- wsyp najlepiej do blendera od czterech do pięciu łyżeczek płatków owsianych,
- rozdrobnij płatki,
- zalej 1 litrem ciepłej wody,
- zmieszaj wszystko, a następnie przecedź przez sitko,
- użyźnij glebę anturium, powtarzaj od wiosny do końca lata co dwa tygodnie.
Takiej domowej roboty nawóz jest bogaty w wapń, magnez oraz potas. Składniki te przyspieszą wzrost anturium, ale również zwiększą kwitnienie. Co za tym idzie, będzie jeszcze piękniejsza!
Jak prawidłowo pielęgnować anturium?
- miejsce z rozproszonym światłem - roślina uwielbia stanowiska z rozproszonym światłem, z dużą wilgotnością powietrza, a przede wszystkim stałą temperaturą najlepiej taką, która mieści się w przedziale 20-22 st. C,
- całkowity cień nie służy roślinie - anturium nie lubi zaciemnionych miejsc, dlatego nie stawiajmy jej w takich miejscach, bo to spowoduje całkowite zatrzymanie zakwitania, więc nigdy nie zobaczymy pięknych kwiatów, z jakich słynie,
- odpowiednia gleba- anturium potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej ziemi. Można dołożyć torfu, liści, a nawet pisku do doniczki. Nie wolno sadzić tych kwiatów na ciężkiej i gliniastej ziemi.
- od marca do września codziennie podlewaj roślinę - oczywiście upewnijmy się, czy wierzchnia warstwa zdążyła wyschnąć, nim podlejemy roślinę. W pozostałych miesiącach starajmy się podlewać roślinę raz w tygodniu. Woda nie może być twarda.
- nie zraszaj kwiatów zimną kranówką - zamiast tego stosuj przefiltrowaną i odstaną wodę mająca temperaturę pokojową,
- odpowiednia doniczka - jak każdy kwiat, anturium potrzebuje odpowiednio dopasowanej doniczki, aby czuła się dobrze. Najlepiej nadają się do tego średniej wielkości doniczki. Pamiętajcie o dodaniu drenażu na jej dno.