Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Zmiksuj z wodą i podlej anturium. Od razu obrośnie w piękne kwiaty
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 27.03.2023 16:42

Zmiksuj z wodą i podlej anturium. Od razu obrośnie w piękne kwiaty

Anturium
canva/Raluca Ilie, Getty Images

Nazywana kwiatem flaminga, świńskim ogonem, a nawet językiem teściowej. Anturium to przepiękny kwiat, kiedyś trzymany w formie ciętej. Trend ten uległ zmianie i coraz częściej można spotkać roślinę w wersji doniczkowej. My podpowiadamy jak zadbać o zielony dar natury w zaciszu ogniska domowego.

Czym jest anturium i skąd pochodzi?

Anturium jest przepięknym kwiatem, którego nazwa wywodzi się z dwóch grecki słów: "anthos" (kwiat) oraz "oura" (ogon). Występuję przede wszystkim w Ameryce Południowej, Centralnej, a także na Karaibach.

Z racji swojego pochodzenia roślina ta uwielbia ciepłe i dość wilgotne miejsca. Warto, kupując atrium postawić ją w łazience, albo w kuchni. Będzie jej tam bardzo wygodnie. Musimy jednak pamiętać, aby nie wystawiać rośliny na przeciąg, czy gwałtowną zmianę temperatury.

Projekt bez tytułu - 2023-03-27T163832.338.png
canva/Y_Hirosan, Getty Images
Tego jeszcze nie było. Ekipa „Nasz nowy dom” podarowała samotnej matce nie tylko remont

Domowy nawóz do anturium

Aby stworzyć domowej roboty nawóz z płatków owsianych, nie potrzeba wiele:

  • wsyp najlepiej do blendera od czterech do pięciu łyżeczek płatków owsianych,
  • rozdrobnij płatki,
  • zalej 1 litrem ciepłej wody,
  • zmieszaj wszystko, a następnie przecedź przez sitko,
  • użyźnij glebę anturium, powtarzaj od wiosny do końca lata co dwa tygodnie.

Takiej domowej roboty nawóz jest bogaty w wapń, magnez oraz potas. Składniki te przyspieszą wzrost anturium, ale również zwiększą kwitnienie. Co za tym idzie, będzie jeszcze piękniejsza!

Jak prawidłowo pielęgnować anturium?

  • miejsce z rozproszonym światłem - roślina uwielbia stanowiska z rozproszonym światłem, z dużą wilgotnością powietrza, a przede wszystkim stałą temperaturą najlepiej taką, która mieści się w przedziale 20-22 st. C,
  • całkowity cień nie służy roślinie - anturium nie lubi zaciemnionych miejsc, dlatego nie stawiajmy jej w takich miejscach, bo to spowoduje całkowite zatrzymanie zakwitania, więc nigdy nie zobaczymy pięknych kwiatów, z jakich słynie,
  • odpowiednia gleba- anturium potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej ziemi. Można dołożyć torfu, liści, a nawet pisku do doniczki. Nie wolno sadzić tych kwiatów na ciężkiej i gliniastej ziemi.
  • od marca do września codziennie podlewaj roślinę - oczywiście upewnijmy się, czy wierzchnia warstwa zdążyła wyschnąć, nim podlejemy roślinę. W pozostałych miesiącach starajmy się podlewać roślinę raz w tygodniu. Woda nie może być twarda.
  • nie zraszaj kwiatów zimną kranówką - zamiast tego stosuj przefiltrowaną i odstaną wodę mająca temperaturę pokojową,
  • odpowiednia doniczka - jak każdy kwiat, anturium potrzebuje odpowiednio dopasowanej doniczki, aby czuła się dobrze. Najlepiej nadają się do tego średniej wielkości doniczki. Pamiętajcie o dodaniu drenażu na jej dno.