Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Zrezygnuj z tego programu. Wyższe rachunki to niejedyny problem
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.05.2024 15:59

Zrezygnuj z tego programu. Wyższe rachunki to niejedyny problem

nastawianie programu do prania
Fot. Canva/macniak

W XXI wieku mało kto wyobraża sobie pranie ubrań w inny sposób niż w pralce automatycznej. Obsłużyć potrafią ją nawet dzieci, a wygoda, jaka się wiąże się z jej użytkowaniem, jest nie do opisania.

Niestety, mało kto wie, jak prać ubrania w sposób ekonomiczny, a przy tym bezpieczny. Przykładowo stosując jeden z programów dostępnych niemalże w każdej pralce, tracimy krocie i niszczymy swoje ubrania. Jak to możliwe?

Jak prać ubrania ekonomicznie?

Tyle mówi się odnośnie prania ubrań w niskiej temperaturze w celu oszczędzania energii, a mimo to wiele osób wciąż powtarza szereg błędów związanych z praniem.

Współczesne środki piorące aktywnie usuwają brud już w temperaturze 30, a nawet 20 stopni Celsjusza. Zdecydowanie nie ma potrzeby używanie nagminnie programu o wyższej temperaturze. Dlaczego to takie ważne?

W zależności od użytego programu i detergentu koszt jednego prania może wynosić od 80 groszy do 4 zł. Trzeba przyznać, że rozpiętość cenowa jest naprawdę spora. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o oszczędzanie.

Jak prać ubrania 2.jpg
Fot. Canva/Monkey Business Images

Naukowcy zbadali tematykę prania

Wyobraźcie sobie, że tematyka jak prać ubrania zafascynowała nawet naukowców. Badacze z brytyjskiego uniwersytetu w Newcastle zbadali wpływ poszczególnych programów na ilość uwalnianych mikrowłókien z poliestrowych tkanin.

Zauważyli oni, że wybierając program do prania „delikatnego” ilość uwolnionych mikrowłókien wyniosła aż 1,4 mln, podczas gdy przy programie standardowym jedynie 800 tys. Różnica ta wynika nie z prędkości wirowania, czy długości przerw, ale również z ilości użytej wody.

Jak prać ubrania poprawnie?

Eksperci ostrzegają, aby nie prać ubrań w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Zmniejszenie temperatury wody o 10 stopni gwarantuje dłuższe życie naszych ubrań, zmniejszoną ilość uwalnianych mikrowłókien i zdecydowanie mniejsze rachunki.

Jak prać ubrania ekonomicznie? Eksperci zalecają włączanie wyłącznie pełnej pralki. Zaznaczają oni, że przeładowywanie jej lub pranie jedynie kilku koszulek to skrajnie nieekonomiczne rozwiązania.

Zaznaczają oni, że dobrym rozwiązaniem jest również porzucenie używania płynu do płukania, gdyż ten wykorzystywany jest na końcowym etapie prania i nie zostaje w pełni wypłukiwany z tkanin, co sprawia, że może on zanieczyszczać urządzenie, ale również negatywnie odbić się na żywotności naszych ubrań.

Jak prać ubrania 3.jpg
Fot. Canva/SimpleFoto

ZOBACZ TAKŻE: