Zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Takie są warunki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada refundacje podatku za ogrzewanie. Na zwrot pieniędzy może liczyć wiele gospodarstw domowych.
Aby otrzymać zwrot pieniędzy za ogrzewanie, należy spełnić kilka warunków określonych w dyrektywie Ministerstwa. O jakich wytycznych mowa?
Jak otrzymać zwrot pieniędzy za ogrzewanie?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że w 2024 roku gospodarstwa domowe ogrzewane gazem ziemnym wysokometanowym lub zaazotowanym (w tym skroplonym gazem ziemnym i wszelkimi gazami palnymi dostarczanymi za pomocą sieci gazowej) mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za ogrzewanie.
Istnieje jednak pewne „ale”. Zwrot za ogrzewanie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które ogrzewane są za pomocą butli z gazem.
Zwrot pieniędzy za ogrzewanie dotyczył będzie niestety wyłącznie podatku za zużyty surowiec. Mowa tutaj oczywiście o opłacie VAT.
MKiŚ podało warunki zwrotu pieniędzy za VAT
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że aby otrzymać zwrot pieniędzy za ogrzewanie, piec musi być zgłoszony lub wpisane do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Kolejnym warunkiem jest spełnienie kryterium dochodowego. Wedle deklaracji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zwrot pieniędzy za VAT mogą ubiegać się wyłącznie gospodarstwa domowe, których przeciętne miesięczne dochody nie przekroczą 2100 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych i 1500 zł w gospodarstwach domowych wieloosobowych.
W jaki sposób MKiŚ wypłaci zwrot pieniędzy za VAT?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że zwrot pieniędzy za VAT będzie wypłacane przez samorządy. W jaki sposób projekt ten ma zostać zrealizowany?
Refundacja podatku VAT będzie wypłacana przez samorządy. Wniosek należy składać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub innej gminnej jednostki wyznaczonej do realizacji tego zadania – czytamy na stronie ministerstwa.
Wnioski w sprawie refundacji podatku VAT może złożyć jedynie osoba, która zawarła umowę z dystrybutorem gazu i jego wskazana w fakturze VAT. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że do złożonego wniosku należy dostarczyć kopię faktury, potwierdzającej zakup gazu, a także kopię umowy zawartej z dostawcą gazu. Ponadto do dokumentów należy dołączyć dowód opłacania rachunków. Wspomniane pismo można złożyć przez Internet oraz w urzędzie gminy, pamiętając o tym, że oddzielny wniosek należy złożyć za 2023 i 2024 rok.
ZOBACZ TAKŻE:
- Rachunki za prąd w górę. Pakiet pomocowy ma otrzymać ta grupa Polaków
- Czy za koszenie trawy w niedzielę grozi kara? Prawo jest jasne
- Sanepid pilnie ostrzega, nie kupuj ich w Carrefour, Allegro i E.Leclerc. Warto przejrzeć szafki