Jakie rośliny można trzymać przy kaloryferze? Zimą wymagają szczególnej pielęgnacji
Masz kwiaty na parapetach i przy grzejnikach? Uważaj, aby nie zmarniały przez zimę. Kaloryfery bardzo wysuszają powietrze w pomieszczeniach, co jest zabójcze dla roślin doniczkowych. Jak dbać o kwiaty o tej porze roku?
Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu? Jakie kwiaty mogą stać przy włączonym kaloryferze i nic im się nie stanie? Rośliny zimą wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy jedna czynność, a będą wyglądać tak, jak latem.
Kaloryfery wysuszają powietrze w domu
Zimą nie wyobrażamy sobie nie ogrzewać naszych mieszkań. Włączone kaloryfery są niezbędne o tej porze roku, jednak mają też negatywny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję naszych roślin. Zimą częściej kaszlemy, oczy nas pieką, budzimy się w nocy z pragnienia.
Dzieje się tak, ponieważ suche, ciepłe powietrze panujące w mieszkaniu wysusza śluzówkę. Nasze kwiaty doniczkowe są natomiast narażone na usychanie. Objawia się to przede wszystkim żółknięciem i usychaniem liści.
Zimą musimy zadbać więc o odpowiedni stopień nawilżenia powietrza w domu. Pamiętajmy również, że nie każdy kwiat może stać bezpośrednio przy grzejniku. W dalszej części artykułu wyjaśniam, jak pielęgnować kwiaty zimą i jakie rośliny mogą stać w bliskim sąsiedztwie źródła ciepła.
Zimą zadbaj o odpowiednie nawilżenie roślin
Zimą kwiaty doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ odkręcone kaloryfery wysuszają powietrze, musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Mamy do wyboru trzy opcje: nawilżamy powietrze specjalnymi urządzeniami, regularnie spryskujemy rośliny odstaną wodą lub wykorzystujemy kamienie i keramzyt.
Ostatnia metoda jest najwygodniejsza. Do większej doniczki wsypujemy kamienie lub keramzyt i zalewamy je delikatnie wodą następnie wkładamy doniczkę z kwiatkiem. W ten sposób zapewnimy maksymalne nawilżenie każdej rośliny.
Te rośliny możesz postawić przy kaloryferze
Przy kaloryferze mogą stać rośliny, których system korzeniowy umożliwia magazynowanie wody. Należą do nich wszystkie sukulenty. Dobrym wyborem będzie także sansewieria, zamiokulkas, a także aloesy i grubosze. Pustynna naolina, zielistka czy grudnik również będą prezentować się zjawiskowo.
Grudnik jest kaktusem z rodziny epifitycznych. Ten gatunek spokojnie przetrwa zimę przy grzejniku. Inne kaktusy jednak niekoniecznie, ponieważ o tej porze roku optymalna dla nich temperatura to 10 stopni C.
Zobacz także:
- Zwykła woda to za mało. Podlej nią gwiazdę betlejemską. Będzie kwitnąć całą zimę
- Zakręcasz kaloryfery, żeby zaoszczędzić? Ta praktyka może skończyć się w sądzie
- Zapomnij o bananach i fusach. Najlepszą odżywkę do kwiatów zrobisz z innego produktu