Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Zwykła woda to za mało. Podlej nią gwiazdę betlejemską. Będzie kwitnąć całą zimę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.11.2023 18:09

Zwykła woda to za mało. Podlej nią gwiazdę betlejemską. Będzie kwitnąć całą zimę

gwiazda betlejemska
canva/pixelshot

Gwiazda betlejemska jest najchętniej kupowanym przez nas kwiatem na Boże Narodzenie. Poisencja będzie kwitnąć nie tylko na święta, ale i przez całą zimę, o ile będziemy o nią odpowiednio dbać.

Kluczowe jest tutaj stosowanie domowej odżywki, odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, stanowisko i sposób podlewania. Gwiazda betlejemska odwdzięczy się przepięknymi kwiatami.

Poisencja - symbol Bożego Narodzenia

Gwiazda betlejemska, inaczej poisencja występuje w wielu barwach. Znajdziesz odmiany od białych, kremowych po łososiowe i żółte. Największą popularnością cieszy się jednak roślina o kwiatach intensywnej, soczystej czerwieni. To właśnie ona stała się jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska jest rośliną stosunkowo prostą w uprawie i pielęgnacji. Wystarczy, że zapewnisz jej odpowiednie stanowisko, temperaturę w pomieszczeniu, a także będziesz pamiętać o odpowiednim podlewaniu, a będzie wyglądać zjawiskowo. Bardzo ważna jest również odżywka, którą należy stosować regularnie. Wtedy poisencja będzie kwitnąć przez całą zimę.

Pamiętaj! Gwiazda betlejemska należy do grupy roślin trujących. Podczas pielęgnacji zakładaj więc rękawiczki. Poisencję postaw w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Zatrucie mleczkiem rośliny może mieć poważne konsekwencje.

gwiazda betlejemska.jpg
canva/pixelshot

Odżywką podlewaj poisencję raz na dwa tygodnie

Do przygotowaniu odżywki do gwiazdy betlejemskiej potrzebujemy:

  • pół paczki suszonych drożdży (3,5 g)
  • 100 ml ciepłej wody
  • 150 ml ciepłego, krowiego mleka

Drożdże wsyp do miski i zalej ciepłą wodą. Mieszaj, aż się rozpuszczą. Następnie wlej mleko i ponownie wymieszaj. Odstaw, żeby mikstura miała temperaturę pokojową. Odżywką podlewaj gwiazdę betlejemską raz na dwa tygodnie

Najważniejsze zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej

Gwiazdę betlejemską podlewaj raz na dwa dni w stopniu umiarkowanym. Kwiat nie może być przesuszony, ale źle reaguje także nawet na jedno przelanie. Poisencję podlewaj wyłącznie odstaną lub przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej.

Kluczowe jest również stanowisko. Odpowiednia temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to między 15, a 22 stopni C. Kwiat musi stać w jasnym i wolnym od przeciągów miejscu. Nie stawiaj go na parapecie. Gdy otworzysz okno, by wywietrzyć zimą, kwiatek zmarnieje w oczach.

gwiazda betlejemska.jpg
canva/claudio.arnesce

Zobacz także: