DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Zapomnij o bananach i fusach. Najlepszą odżywkę do kwiatów zrobisz z innego produktu
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 01.11.2023 16:56

Zapomnij o bananach i fusach. Najlepszą odżywkę do kwiatów zrobisz z innego produktu

odżywka do kwiatów doniczkowych
canva/Africa Images

Wiele osób wykorzystuje skórki z bananów lub fusy po kawie, żeby odżywić swoje kwiaty w domu i w ogrodzie. Inni stosują też gotowe preparaty. Ja natomiast gorąco polecam odżywkę, którą robię od lat i jestem zachwycona z efektów.

Ta odżywka do kwiatów doniczkowych ma szerokie działanie. Przede wszystkim wzmacnia i przyspiesza ich wzrost, a także pobudza kwitnięcie. Moje rośliny wyglądają zjawiskowo. 

Ta odżywka jest niezwykle uniwersalna

Na rynku mamy wiele odżywek, które możemy zastosować między innymi do storczyków, do roślin ozdobnych, doniczkowych, zielonych, róż i wielu innych kwiatów. Skórki z bananów, czy fusy z kawy również dedykowane są określonej grupie roślin.

Odżywka do kwiatów doniczkowych, którą przedstawię w tym artykule jest odżywką uniwersalną. Podlejesz nią zarówno róże w ogrodzie, storczyki, skrzydłokwiaty, jak i paprotki, anturium i inne kwiaty. Jest niezastąpiona w domu i w ogrodzie.

Najlepsze jednak jest to, że ma fantastyczny wpływ na wszystkie rośliny, a kosztuje grosze. Do jej przygotowania potrzebujesz jednego składnika i wody, a cały proces trwa godzinę. Po tym czasie możesz podlewać już kwiaty w domu i ogrodzie bez konieczności rozcieńczania.

odżywka.jpg
canva/petroval

Jak zrobić najlepszą odżywkę do kwiatków doniczkowych?

Do przygotowania odżywki potrzebujesz 100 g świeżych drożdży piekarskich i 10 l ciepłej wody. Osobiście polecam wykorzystać wodę przefiltrowaną lub zagotowaną i przestudzoną. Woda z wodociągów jest twarda. Zawiera również chlor, który niekorzystnie działa na wszystkie rośliny. 

Do przygotowania odzywki przyda się również większe wiadro. Drożdże rozpuść w 10 l wody i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę. Po tym czasie roztwór przelej do butelek. Jest już gotowy do użycia, nie musisz go rozcieńczać. Jak często stosować odżywkę?

Jak działa odżywka z drożdży i jak często ją stosować?

Odżywka z drożdży piekarskich działa przede wszystkim na cały system korzeniowy. Jest bogata w żelazo oraz witaminy z grupy B, w tym biotynę, która ma fantastyczny wpływ na rośliny doniczkowe. 

Odżywką podlewaj kwiaty co 2 tygodnie, a szybko zauważysz, że zaczną rosnąć, będą odżywione, zdrowe i bogato zakwitną. Twoje rośliny będą także bardziej odporne na działanie szkodników i chorób grzybowych.

odżywka.jpg
canva/Straite

Zobacz także: