Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Ekspertka powiedziała dlaczego nie podlewa storczyków miksturami z kawy, bananów czy czosnku. Lepiej wiedzieć
Adam Moskal
Adam Moskal 30.11.2023 14:26

Ekspertka powiedziała dlaczego nie podlewa storczyków miksturami z kawy, bananów czy czosnku. Lepiej wiedzieć

Nawożenie storczyka nawozem
canva/VITALII BORKOVSKYI, Изображения пользователя Vitaliy

Nawozy domowe do storczyków są niezwykle popularne. Ludzie często decydują się odżywiać swoje rośliny miksturami z kawy, skórek bananów czy czosnku. Czy faktycznie dają one tak korzystne rezultaty? 

Ekspertka z kanału Orchideliria zdradziła, dlaczego nie stosuje powyższych specyfików w uprawie swoich storczyków. 

Domowe nawozy do storczyków

Czy domowe specyfiki, które mają na celu odżywić storczyki, przyspieszyć ich kwitnięcie czy zwielokrotnić ilość kwiatów faktycznie działają? Ekspertka z kanału na platformie YouTube Orchideliria postanowiła naświetlić temat swoim widzom. 

Według niej wszystko zależy nie od samych nawozów, lecz od ogólnej opieki, jaką raczysz swoją roślinę.

Jeżeli twój storczyk od kilku lat rośnie w tym samym podłożu, nigdy nie był nawożony, a podlewasz go, kiedy sobie o jego egzystencji przypomnisz, to rzeczywiście - taki nawóz może zdziałać cuda - tłumaczy w swoim filmie Orchideliria. 

Projekt bez nazwy - 2023-11-30T110424.781.jpg
canva/Golib

Nawóz ze skórki bananowej

Dlaczego domowe nawozy organiczne są złą opcją?

Przede wszystkim problemem jest brak dokładnej wiedzy, ile wartości odżywczych roślina przyjmuje od takiego nawozu. Na sklepowych preparatach są dokładnie wypisane dawkowanie oraz zawartość mikro- i makroelementów. Domowych środków nie sposób tak określić. 

Ekspertka z kanału Orchideliria ostrzega, że największym problemem organicznych nawozów jest ich skłonność do wywoływania chorób grzybowych i bakteryjnych. Podczas rozkładania w glebie, nawozy te przekształcają się w idealną pożywkę dla pleśni i bakterii. 

Szybki rozkład podłoża

Naturalne, przygotowane w domu nawozy powodują, że podłoże, w jakim rosną i żyją storczyki, zdecydowanie szybciej się rozkłada. Storczyki potrzebują jednak jak najczystszego i świeżego podłoża. Nie jest to nic złego, jeśli przesadzamy je regularnie. Większość z nas zmienia ziemie i doniczki zbyt rzadko. 

Orchideliria nie nawozi swoich storczyków organicznym nawozami, ponieważ nie wie i nie jest w stanie zmierzyć, jakie i w jakich ilościach substancje odżywcze się w nich znajdują. Z tego powodu, decyduje się na nawozy syntetyczne, które są od razu gotowe do wchłonięcia przez roślinę, bez konieczności rozkładania w ziemi. Niżej zamieszczamy film Orchideliria, z którego dowiecie się jeszcze więcej. 

Zobacz także: