Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Złote rady ogrodników. Dzięki nim seler zawsze rośnie w korzeń
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.05.2024 14:07

Złote rady ogrodników. Dzięki nim seler zawsze rośnie w korzeń

Seler
Fot. YouTube/Warzywa

Sadząc seler chcielibyśmy, aby roślina swoją energię wkładała w rozwój korzeni. Niestety, czasem dochodzimy do punktu zwrotnego, a roślina zaczyna rozwijać swoje liścia, które z kolei nie są nam do niczego potrzebne.

Gdzie popełniamy błąd? Kluczem jest zrozumienie, jak sadzić seler korzeniowy, aby ten rósł w korzeń. Istnieje na to kilka sposób, które przedstawimy wam w poniższym artykule.

Dlaczego seler nie rośnie w korzeń?

Seler nie rośnie w korzeń z kilku powodów. Najczęściej wynika to z nieodpowiedniego stanowiska pod uprawę. Jak sadzić seler korzeniowy? Należy wybrać dla niego żyzne i przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym.

Kwaśny odczyn gleby może sprawić, że seler będzie rozwijał się niepoprawnie. Seler powinien być uprawiany w pełnym słońcu. Z tego względu warto sadzić go dopiero po „zimnej Zośce”, czyli po 15 maja.

W końcu czasem za nieodpowiedni wzrost selera może odpowiadać niewłaściwe nawożenie. Jeśli podsypiemy go azotem, seler, zamiast korzenia zacznie rozwijać masę zieloną. Dlatego też znacznie lepszym sposobem będzie nawożenie go obornikiem lub kompostem.

Seler 2.jpg
Fot. Canva/Mark_VB, Getty Images Pro

Dzięki tym sposobom seler będzie rósł korzeń

Seler powinien być sadzony w rozsadzie 40x40 cm. Istotne jest umieszczenie go w ziemi w taki sposób, aby jego łodygi nie były przykryte ziemią. Płytkie zakopanie selera w ziemi to gwarancja potężnego korzenia.

Efekt ten możemy wzmocnić, sadząc go w towarzystwie: fasoli, brokułu, ogórków, pomidorów, czosnku i warzyw kapustnych. Ponadto warto regularnie odchwaszczać glebę oraz obficie podlewać roślinę (w czasie upałów nawet codziennie), aby ta rozwijała się poprawnie.

Czym nawozić seler?

Skoro wiecie już, jak sadzić seler korzeniowy, przejdźmy do jego nawożenia. Tu doskonale sprawdzą się nawozy naturalne na bazie obornika, czy kompostu.

Warto unikać specyfików z dużą zawartością azotu. Zamiast tego wykorzystajcie środki z podwyższoną zawartością potasu, który korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego.

Warto także podsypać seler popiołem drzewnym, który poza wysoką zawartością potasu, stanowi barierę nie do przejścia dla ślimaków oraz może spowalniać rozrost chwastów.

Seler 3.jpg
Fot. Canva/matricul, Getty Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Warzywa” na YouTube

ZOBACZ TAKŻE: