Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Sekret ogromnych zbiorów buraków. To najlepsze rośliny do sadzenia obok
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.06.2023 13:17

Sekret ogromnych zbiorów buraków. To najlepsze rośliny do sadzenia obok

Dzięki tym sposobom Twoje buraki obrodzą jak nigdy dotąd!
Canva/ErikaWittlieb, pixabay

Burak ćwikłowy to jedno z najbardziej popularnych warzyw w Polsce. Jego sok odkwasza organizm oraz wspomaga produkcję hormonów szczęścia. Zobacz, jak poprawnie uprawiać buraki.

Jak uprawiać buraka ćwikłowego?

Musisz wiedzieć, że burak ćwikłowy, to warzywo dwuletnie. Sieje się go bezpośrednio do gruntu, na głębokości 2-3 centymetrów, w rzędach, co (minimum) 20 centymetrów. Siew wykonuje się zwykle pomiędzy połową kwietnia a początkiem lipca.

Wczesne buraki są doskonałą propozycją na botwinkę, z kolei późniejsze nadają się na przetwory. Warto wiedzieć, że dorodne buraki rosną wyłącznie w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Burak do wzrostu potrzebuje także ziemi o odczynie zasadowym (pH pomiędzy 6.0, a 7.5). Powinna ona także zawierać dużo mikroelementów i być odpowiednio nawodniona. Buraki lubią środowiska próchnicze oraz piaszczysto-gliniaste bogate w wapń.
 

Ekologiczne opryski na rdzę gruszy. Groźny grzyb nie ma szans IMGW wydało pilny alert. Są ostrzeżenia dla 9 województw

Koło tych roślin nie sadź buraków

Chcąc wyhodować dorodne buraki, należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać dla nich towarzystwo na grządce. Nie zaleca się uprawy buraków obok ziemniaków, marchwi, pomidorów, szczypiorku, czy szpinaku.

Burak natomiast będzie odpowiednio dojrzewał w towarzystwie grochu, ogórka, kapusty, kalarepy, truskawki, czy rzodkiewki. Rośliny te nie będą zakłócać prawidłowego rozwoju korzeni buraka, dzięki czemu ten zachowa swój naturalny kształt.

Buraki.png
Canva/foodandwinephotography, Getty Images Signature

Buraki ćwikłowe – pielęgnacja i nawożenie

Wiedząc, że buraki preferują glebę zawierającą znaczne ilości wapnia, należy unikać nawozów azotowych. Ich zastosowanie spowoduje nadmierny rozwój liści, przy zahamowaniu rozwoju bulwy. Tak uprawiane buraki mogą być niesmaczne.

Zaleca się wybór wyłącznie nawozów przyspieszających rozkład resztek w glebie, co pozwoli na zwiększenie ilości znajdującej się w niej próchnicy. Na wzrost warzyw dobrze wpływa także fosfor. Warto mieć to na uwadze, przy doborze nawozu.

Pamiętaj również, by często podlewać buraki. Te warzywa nie tolerują suszy. Dbając o odpowiednie nawodnienie, stwarzasz korzystne środowisko dla chwastów. Usuwaj je regularnie. Buraki nie tolerują nieproszonych gości.
 

Uprawa buraków – podsumowanie

Jak widzisz, uprawa buraków jest prostsza niż, się wydaje. Wystarczy unikać azotowych nawozów, zadbać o wilgotną glebę i regularnie usuwać chwasty, aby cieszyć się dorodnymi plonami.

Spiesz się, bo czerwiec to niemalże połowa sezonu na siew buraka. Jeśli jeszcze go nie uprawiasz, czym prędzej zakup nasiona buraka.
 

Tagi: Ogród
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10