Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.05.2023 09:21

Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony

borówka amerykańska i podlewanie
Fot. canva/JustinBakerPhoto;KampusProduction z Pexels

Borówkę amerykańską zbieramy w lipcu i sierpniu. Już teraz zadbajmy o prawidłową pielęgnację, aby krzaki dały dużo owoców. Doświadczeni ogrodnicy nie podlewają borówek zwykłą wodą. Mieszają ją z produktem, który każdy ma w swoim w domu. W ten sposób każdego roku zwiększają plony.

Chodzi oczywiście o prosty kwasek cytrynowy. Woda o kwaśnym odczynie sprawia, że borówka obsypuje się owocami. 

Borówka amerykańska. Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie

Borówka amerykańska jest dość wymagająca, jednak wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a będzie rosła błyskawicznie. Borówka musi mieć słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Krzaczki mają płytki system korzeniowy. Musimy więc pamiętać o regularnym podlewaniu.

Nie każda woda jednak nadaje się do podlewania borówki amerykańskiej. Zwykła kranówka sprawi, że krzaczki będą słabo rosły, owoców będzie niewiele, a roślina nie będzie odporna na szkodniki i zacznie chorować.

Ogrodnicy przed każdym podlewaniem borówki amerykańskiej sprawdzają pH gleby. Jeśli jest zasadowa, zakwaszają wodę domowymi sposobami. To klucz do obfitych zbiorów każdego roku. Papierki lakmusowe do kontroli odczynu kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. 

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami Jeśli masz je w domu, możesz zarobić krocie. Kryształy z PRL są teraz cenne, jak złoto

Borówkę podlewaj wyłącznie wodą o kwaśnym odczynie

Borówkę amerykańską podlewaj deszczówką lub zakwaszoną wodą z wodociągów. Czysta kranówka może jej zaszkodzić, gdyż ma odczyn zasadowy, który nie służy roślinie. Aby zmienić jej odczyn, wystarczy, że dodasz do niej kwasek cytrynowy.

Łyżkę kwasku rozpuść w 1 l wody z kranu, następnie sprawdź jej pH. Powinien wynosić około 5,5. Jeśli woda w dalszym ciągu jest bardziej zasadowa, dodaj więcej kwasku cytrynowego. Wodę przelej do konewki i podlej roślinę. Borówkę zawsze podlewaj bezpośrednio na glebę, nigdy po liściach.

borówka amerykańska.jpg
canva/jtyler

Jak jeszcze zakwasić wodę do podlewania borówki?

Oprócz kwasku możesz wykorzystać także ocet jabłkowy o stężeniu 6%. Wymieszaj pół szklanki produktu z 4 l wody z kranu. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się do podlewania. Ocet jabłkowy jest o wiele delikatniejszy od octu spirytusowego.

Ma również więcej wartości odżywczych. Wodę z octem lej bezpośrednio na ziemię. W przeciwnym razie poparzysz liście. Podlewanie z kwaskiem lub octem najlepiej przeprowadzać z samego rana lub wieczorem, ewentualnie w pochmurny dzień.